USA rozpoczną prace nad uniformem, który zapewni żołnierzom niewidzialność

Kategorie: 

Foto: Joshua Ballenger, U.S. Army/CC BY 2.0
Czy naukowcy będą w stanie opracować kamuflaż idealny, niczym peleryna-niewidka? Amerykańska armia chce wejść w posiadanie takiej technologii już w najbliższej przyszłości.

 

US Army ma spore wymagania jeśli chodzi o nowe uniformy. Mają one zapewniać zmniejszoną widzialność bez względu na teren w jakim będzie się znajdował żołnierz (pustynia, dżungla), bez względu na warunki pogodowe (śnieg, deszcz, mgła) i temperatury. Jeśli kamuflaż będzie zasilany baterią, musi on być bardzo lekki - maksymalnie 450 gramów - i zapewnić działanie na co najmniej 8 godzin.

 

Armia ogłosiła właśnie, że przez następne 6 miesięcy będzie przyjmować zgłoszenia od firm, które następnie otrzymają 12 miesięcy na opracowanie idealnego kamuflażu. Wojskowi wybiorą 10 najlepszych projektów, przetestują je i porównają do uniformów stosowanych przez NATO.

 

Obecnie istnieje wiele pomysłów na stworzenie materiału, który w pewnym stopniu zapewni niewidzialność. Naukowcy prawdopodobnie zaprezentują wszystkie możliwe sposoby na idealny kamuflaż, lecz dopiero testy zadecydują o tym który z nich będzie najlepszy.

 

 

Źródło: http://www.newscientist.com/article/mg22630202.200-us-army-calls-for-ideas-on-invisible-uniforms-for-soldiers.html#.VUyv6o7tmkp

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj