US Navy wprowadza pierwsze katapulty elektromagnetyczne

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Katapulty parowe to już przeżytek - nadszedł czas na nowe katapulty elektromagnetyczne. Amerykańska armia wprowadza właśnie system EMALS (Elektromagnetyczny System Startu Samolotów) na lotniskowcu USS Gerald R. Ford.

 

Prace nad nową technologią trwają od lat a ostatnio wykonano serię testów na wspomnianym lotniskowcu - wszystkie zakończyły się powodzeniem. Spowodowało to, że wojskowi chcą wprowadzić system EMALS już w czerwcu tego roku, powoli rezygnując z dotychczasowych katapult parowych, które służą już od ponad 60 lat.

 

Katapulty elektromagnetyczne, opracowane przez koncern General Atomics, pozwolą wyeliminować problemy, jakie stwarzały katapulty parowe. Chodzi przede wszystkim o możliwość sterowania mocą wyrzucania samolotów - zamiast gwałtownego kopnięcia, system EMALS umożliwi ciągłą kontrolę mocy, odpowiednio zwiększając przyśpieszenie maszyny. Ponadto, zapewni on większą energię od dotychczas stosowanej technologii.

 

Równie ważny jest fakt, że katapulty elektromagnetyczne można łatwiej dostosować do różnych modeli maszyn, nie tylko samolotów F/A-18 Super Hornet, E2D Advanced Hawkeye, EA-18G Growlers czy Lockheed Martin F-35 Lightning II ale również bezzałogowców, jak np. drona X-47B. Pierwsze oficjalne wystrzelenie latających maszyn za pomocą elektromagnetyzmu nastąpi już za kilka miesięcy i zapewne przejdzie do historii.

 

 

Źródło: http://defensetech.org/2015/03/19/navy-prepares-to-fire-an-electromagnetic-aircraft-catapult-on-new-carrier/

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ledek

Jak podaje serwis USNI News,

Jak podaje serwis USNI News, nowy lotniskowiec amerykańskiej marynarki wojennej, USS Gerald R. Ford (CVN 78), nie będzie gotowy do wyjścia w rejs bojowy aż do 2024 roku. Wszystko wskazuje na to, że nowatorskie systemy okrętu: EMALSAAG i windy uzbrojenia, żeby dojrzeć, będą potrzebowały jeszcze dużo czasu i oddalą chwilę rzeczywistego wejścia Forda do służby o sześć lat. Około tysiąca marynarzy ewakuowano już z amerykańskiego lotniskowca USS Theodore Roosevelt, który zacumował w porcie wyspy Guam. Zostali poddani kwarantannie. Planowane jest sprowadzenie na ląd kolejnych.Nowa katapulta na koronawirusa nie pomoże. Chyba lepiej, by Stany przygotowały się na starcie z chorobą, a nie z Chinami czy Rosją. 

Skomentuj