US Army przetestowała broń laserową na pokładzie śmigłowca Apache

Kategorie: 

Źródło: Raytheon

Raytheon, jeden z największych koncernów zbrojeniowych na świecie powiadomił o przeprowadzonych testach broni laserowej, które odbyły się we współpracy z amerykańską armią. Potężne działo laserowe zainstalowano na pokładzie śmigłowca szturmowego Boeing AH-64 Apache.

 

Eksperymenty odbyły się na poligonie rakietowym White Sands Missile Range w stanie Nowy Meksyk. Wysokoenergetyczne działo laserowe było naprowadzane z pomocą zaawansowanego elektrooptycznego czujnika podczerwonego Multi-Spectral Targeting System. Ta futurystyczna broń wykazała się skutecznością w niszczeniu celów naziemnych.

 

Armia USA po raz pierwszy przetestowała w pełni zintegrowany system laserowy, który uderzał w cele z pokładu śmigłowca i niszczył je z różnych wysokości i przy różnych prędkościach. Zanim nowa broń wejdzie na wyposażenie amerykańskiej armii specjaliści muszą rozwiązać kilka najistotniejszych problemów - laser traci swoje zastosowanie w kiepskich warunkach pogodowych (mgła, deszcz, burza piaskowa itd.) Problemem będzie również zasilanie wysokoenergetycznego działa laserowego, które wymaga ogromnych ilości energii.

 

Mimo przeszkód Raytheon nie rezygnuje z prac. Broń laserowa może być zabójcza - jest cicha, dyskretna i działa na duże odległości. Dodatkowo potrafi niszczyć nadlatujące pociski, więc sprawdza się również w obronie. US Army zwraca szczególną uwagę na koszty użycia broni laserowej, które są drastycznie niskie w porównaniu do odpalania drogich rakiet.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj