Unia Europejska chce wprowadzić jeden typ ładowarki dla wszystkich smartfonów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Współczesne smartfony i inne powszechnie stosowane urządzenia wymagają korzystania z różnych ładowarek. Unia Europejska chce z tym skończyć i zapowiada wprowadzenie jednego standardu dla wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo.

 

W ciągu ostatnich 10 lat liczba ładowarek do telefonów komórkowych zmniejszyła się z 30 do zaledwie 3. To znaczny postęp, ale nie udało się zrealizować celu, jakim jest wprowadzenie jednej ładowarki dla wszystkich wymienionych wyżej urządzeń elektronicznych. Dostępne na rynku smartfony posiadają porty USB micro-B oraz USB-C - jest to najnowszy standard, który w ostatnich latach staje się coraz popularniejszy. Do tego smartfony Apple stosują standard Lightning.

Unia Europejska chce wymusić na producentach zmianę, a jedynym portem miałby być najnowszy USB-C. Pozwoliłoby to ładować wszystkie powszechnie stosowane urządzenia jedną, tą samą ładowarką, niezależnie od marki. Taka zmiana oznaczałaby przede wszystkim większą wygodę konsumentów i ograniczenie ilości elektroodpadów w środowisku.

 

Wniosek w tej sprawie musi najpierw zostać przyjęty przez Parlament Europejski i Radę Europejską. Następnie branża będzie miała czas na dostosowanie się do zmian. Okres przejściowy ma trwać 2 lata. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nasze smartfony, tablety, aparaty fotograficzne, słuchawki i inne tego typu urządzenia będziemy mogli naładować jedną ładowarką w ciągu 4 lat.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj