Unia Europejska chce ogrzewać mieszkania ciepłem odpadowym

Kategorie: 

Źródło: www.sxc.hu
Walka z ograniczaniem emisji dwutlenki węgla, jak się okazuje, ma również swoje dobre strony. Miesiąc temu powstał nowy projekt sfinansowany przez Unię Europejską, którego celem jest wykorzystanie ciepła odpadowego do ogrzewania budynków w całej Europie.

 

Projekt Celsius (Combined Efficient Large-Scale Integrated Urban Systems), wart 25 milionów euro, zakłada wykorzystanie ciepła które tak naprawdę jest produkowane w wielu różnych miejscach ale nie jest prawidłowo spożytkowane i ucieka do atmosfery. Za przykład brane są urządzenia elektryczne, windy, metra czy nawet ścieki. Projekt jak narazie jest na etapie badań a duńscy naukowcy twierdzą, że wystarczy tylko odpowiednio nakierować ciepło odpadowe.

 

W Londynie, gorące powietrze może zostać uchwycone z podstacji elektrycznych bądź z metra. W Kolonii w Niemczech można wykorzystać ciepło z kanalizacji, natomiast w Genui (Włochy) naukowcy będą badać czy różnice ciśnień w sieci dystrybucji gazu mogą być stosowane do napędzania turbin.

 

Jonas Cognell, koordynator projektu w Gothenburgu uważa, że największy potencjał mogą mieć kanalizacje a spalarnie są "znacznie niedocenionym źródłem energii". Przy spalaniu śmieci, ogromna ilość ciepła ucieka do atmosfery a zdaniem naukowca, ciepło to można po prostu wykorzystać.

 

Projekt wykorzystania ciepła odpadowego prawdopodobnie rozpocznie się najpierw w Londynie, gdzie już w 2016 roku planowane jest wydanie ponad 2 milionów funtów na ogrzewanie mieszkań. Zdaniem Cognella, do 2017 roku około 50 miast może przyjąć projekt Celsius. Obliczenia mają wskazywać na to iż działania te są warte realizacji.

 

 

Źródło: http://www.celsiuscity.eu/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj