Ultradźwięki jako nowa technika wybudzania ze śpiączki

Image

brain
Źródło: Dreamstime.com
Naukowcy wykorzystali dźwięki o wysokiej częstotliwości aby wybudzić 25-letniego pacjenta ze śpiączki. Zastosowana technika jest nieinwazyjna i pozwoliła pobudzić neurony w tzw. wzgórzu. Po kilku dniach, stan pacjenta znacząco się poprawił.

 

Mowa jest o technice, zwanej zogniskowaną pulsacją ultradźwiękową o niskiej intensywności. Opracował ją Alexander Bystritsky, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles oraz współautor badania. Urządzenie jest wielkości spodka filiżanki do kawy i jest bezpieczny, ponieważ emituje jedynie niewielkie ilości energii.

 

Przed zabiegiem, pacjent wykazywał minimalne oznaki świadomości i rozumienia mowy. Wykonywał tylko małe, ograniczone ruchy. Uczeni przyłożyli urządzenie do bocznej powierzchni jego głowy i stymulowali neurony we wzgórzu - region ten u osób w śpiączce posiada ograniczoną sprawność. Aktywowano ultradźwięki 10 razy - każda sesja trwała tylko 30 sekund.

[ibimage==16510==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Źródło: Martin Monti/UCLA

Wystarczyły trzy dni aby jego stan się poprawił. Pacjent odzyskał pełną świadomość, potrafił zrozumieć mowę, odpowiadać na "tak" lub "nie" poruszając głową oraz wykonywać ruchy ręki. Autorzy tego badania są pod wielkim wrażeniem.

 

Konieczne są jednak dalsze eksperymenty aby potwierdzić, czy nie mamy do czynienia z zupełnie przypadkową poprawą zdrowia. Naukowcy wypróbują swoją nieinwazyjną technikę ultradźwiękową na innych pacjentach, co ostatecznie wykaże skuteczność nowej terapii. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Brain Stimulation.

 

 

Ocena:

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.