Ultracienkie elastyczne ekrany mogą zrewolucjonizować elektronikę

Kategorie: 

Źródło: Takao Someya Research Group

Japońscy naukowcy opracowali "elektroniczną skórę" - bardzo cienki, wytrzymały i wyginany ekran, który z łatwością można przymocować do skóry. Urządzenie posiada zastosowanie głównie w medycynie, ale na jego podstawie można byłoby stworzyć zupełnie nową kategorię smartfonów i tabletów.

 

"Elektroniczna skóra" jest dziełem zespołu składającego się z naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego oraz inżynierów japońskiej spółki Dai Nippon Printing. Ekran zawiera diody LED i elastyczne przewody, które umieszczono na gumowym arkuszu.

Źródło: Takao Someya Research Group

Wynalazek charakteryzuje się niezwykłą odpornością na rozciąganie i można nosić go przez tydzień bez obaw o wystąpienie stanu zapalnego skóry. Urządzenie jest podłączone do elektrokardiogramu i wyświetla częstotliwość rytmu serca w czasie rzeczywistym. Uzyskiwane informacje można udostępniać lekarzowi na jego urządzeniu.

Nowa technologia ułatwi opiekę nad starszymi ludźmi. Jest to przydatny wynalazek zwłaszcza w kraju szybko starzejącego się społeczeństwa. Elastyczny ekran ma pojawić się na rynku najwcześniej za 3 lata. Wykorzystane w tym urządzeniu rozwiązania mogą być inspiracją dla przyszłych smartfonów i tabletów - zamiast chować je do kieszeni, moglibyśmy je po prostu przymocować do ręki.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj