UE wydaje miliardy euro na badania ludzkiego mózgu

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
To zastanawiające, że z wszystkich stron słyszymy o kryzysie w Europie, a jednocześnie nie przeszkadza to decydentom z UE w wydawaniu miliardów euro na projekt badawczy polegający na stworzeniu symulacji komputerowej ludzkiego mózgu.

 

Oficjalnie projekt jest w pełni naukowy i prowadzony przy współpracy 80 zespołów naukowych z całej Europy a także z Izraela i Stanów Zjednoczonych. Podobnie jak w przypadku CERN i LHC lokalizacja głównej kwatery, w której prowadzone będą prace ma się znajdować poza Unią Europejską, w Szwajcarii. W Lozannie specjalnie na potrzeby badań zostanie wybudowany ogromny ośrodek badawczy o nazwie Neuropolis.

 

Aby stworzyć model komputerowy mózgu naukowcy chcą skorzystać z najpotężniejszego w Europie superkomputera o nazwie Juqueen. Jego moc obliczeniowa jest porównywana z tą, jaką miałoby 100 tysięcy komputerów domowych. Mimo to wielu uczony wątpi, że będzie to wystarczające do stworzenia modelu czegoś tak skomplikowanego jak ludzki mózg. Autorzy projektu przewidują, że potrwa on przynajmniej 10 lat. Aby dokonać tego, co zakładają uczeni konieczne będzie połączenie całej istniejącej wiedzy w dziedzinie neurologii oraz najnowsze technologie cyfrowe, które pojawiły się w ostatnich latach.

 

Jak zawsze pojawiają się sugestie, że oprócz celów naukowych mogą istnieć jakieś inne, niekoniecznie wyjawiane publicznie. Jednym z hipotetycznych celów tego projektu może być dogłębne zbadanie mózgu i jego funkcji celem rozwinięcia bardziej skutecznych sposobów kontroli społeczeństwa. Nie jest też wykluczone, że w wyniku badań uda się też zrobić znaczący krok w kierunku stworzenia sztucznej inteligencji nowego typu.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj