Udowodniono naukowo, że śpiew poprawia pracę mózgu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Neuronaukowcy i eksperci psychologów klinicznych z Finlandii odkryli, że śpiew może poprawić funkcjonowanie mózgu, a także leczyć afazję (całkowitą lub częściową utratę mowy). Stało się to znane dzięki projektowi PREMUS.

Koordynator projektu PREMUS, profesor Särkämö wraz z kolegami, bada wpływ śpiewu na pacjentów z afazją (utratą zdolności mówienia). W ramach tego projektu powstaje kilka chórów. W jednym takim chórze jest 25 osób, a są to osoby z afazją i ich bliscy, którzy się nimi opiekują.

 

Eksperymenty przeprowadzone przez fińskich naukowców pokazują, że śpiew ma naprawdę pozytywny wpływ na takich pacjentów. Ponadto eksperci przeskanowali mózgi młodych ludzi, osób w średnim wieku i starszych śpiewających w chórze. Okazało się, że obszary mózgu biorące udział w śpiewaniu nie zmieniają się z wiekiem tak bardzo, jak obszary przetwarzające mowę.

 

Christian A. Drewon, profesor medycyny na Uniwersytecie w Oslo (Norwegia), zauważa, że ​​śpiew może rzeczywiście być świetnym sposobem na trenowanie mózgu. Śpiew szkoli również umiejętność zapamiętywania informacji.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj