Uderzenia meteorytów mogły przyczynić się do powstania życia na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Krater na planetoidzie Ceres

Planetolog Gordon Osinski z Western University w USA twierdzi, że meteorytowe kratery uderzeniowe, od dawna uważane za zwiastuny śmierci żywych organizmów, są w rzeczywistości „kolebką życia” na Ziemi. 

 

W nowym badaniu Osinski pokazuje, że kratery uderzeniowe powinny być traktowane priorytetowo przez agencje kosmiczne, takie jak NASA i ESA. Zdaniem naukowca niezwykłość kraterów uderzeniowych polega nie tylko na tym, że zawierają one nieocenione dowody procesów geologicznych, które zaszły chwile po zderzeniu, ale także na tym, że mogą służyć jako schronienie dla pozaziemskich form życia.

„Istnieje wiele różnych hipotez wskazujących na miejsca, w których życie mogło pojawić się po raz pierwszy na Ziemi lub gdzie należy szukać jego śladów na Marsie. Uważam jednak, że brakuje nam głównej geologicznej siły napędowej, która mogła spowodować życie, a także głównych miejsc na powierzchni, w których istniałyby formy życia - mam na myśli odpowiednio spadki meteorytów i powstałe kratery uderzeniowe ”- powiedział Osiński. , który jest dyrektorem Instytutu Badań Ziemi i Przestrzeni Kosmicznej Uniwersytetu Zachodniego.

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził szeroko zakrojone badania terenowe i laboratoryjne kraterów uderzeniowych, uzupełniając wyniki wieloletniej pracy naukowca w tej dziedzinie naukowej. Według Osinskiego i jego współpracowników przenikliwy charakter uderzeń meteorytów i zwiększona częstotliwość tych zdarzeń w ciągu pierwszych 500 milionów lat istnienia Układu Słonecznego wskazują, że kratery uderzeniowe mogły służyć jako miejsca, w których powstało życie na Ziemi. 

Krater Gale na Marsie

Jednak nie można mieć pewności, czy ta hipoteza jest prawdziwa w przypadku naszej planety, ponieważ przez miliardy lat tektonika płyt, erozja wiatrowa i wodna oraz wulkanizm wymazały z powierzchni Ziemi starożytne skały. Jednak na Marsie kratery uderzeniowe nadal mogą przechowywać „zapis” starożytnych wydarzeń, w tym możliwego powstania życia - jeśli życie kiedyś istniało na Marsie. Dlatego tak ważne jest zbadanie marsjańskiego krateru Jezero za pomocą nowego łazika Perseverance, zmierzającego w jego kierunku. Opracowanie na temat roli krateró w powstaniu życia zostały opublikowane w czasopiśmie Astrobiology.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj