Udało się odwrócić proces starzenia w ludzkich komórkach

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Odwracanie procesu starzenia się jest możliwe, choć wciąż pozostaje to poza naszym zasięgiem. Nie chodzi tylko o to, abyśmy żyli dłużej – ważne jest również zachowanie zdrowia. Nie byłoby sensu przedłużać swojego życia mając świadomość, że będziemy dłużej zmagać się z różnymi chorobami. Jednak badania nad długowiecznością trwają w najlepsze, a podczas najnowszego eksperymentu udało się odwrócić proces starzenia w ludzkich komórkach.

 

Wielu naukowców postrzega proces starzenia się jako postępujący spadek funkcji organizmu i łączy go z większością powszechnych chorób przewlekłych, takich jak nowotwór, cukrzyca czy otępienie. Istnieje wiele powodów, dla których nasze komórki i tkanki przestają funkcjonować, lecz biolodzy zaczynają się bardziej skupiać na gromadzeniu starzejących się komórek.

 

Komórki senescentne to starsze komórki, które nie tylko nie funkcjonują tak, jak powinny, ale także zagrażają sąsiednim komórkom. Badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że usuwanie tych starych dysfunkcyjnych komórek poprawia wiele cech starzenia, np. opóźnia pojawienie się zaćmy.

 

Wciąż nie do końca wiadomo, dlaczego komórki starzeją się, ale naukowcy przypuszczają, że za senescencję mogą odpowiadać uszkodzenia DNA, ekspozycja na stan zapalny i uszkodzenia cząsteczek ochronnych na końcu chromosomów. Niektórzy sugerują również, że jedną z przyczyn starzenia komórkowego może być utrata naszej zdolności do włączania i wyłączania genów we właściwym czasie i we właściwym miejscu.

Wraz z wiekiem tracimy zdolność do kontrolowania tego, jak regulowane są nasze geny. Każda komórka w organizmie zawiera wszystkie informacje potrzebne do życia, ale nie wszystkie geny włączają się we wszystkich tkankach lub przy wszystkich warunkach. Jest to jeden ze sposobów, w jakim komórka serca różni się od komórki nerkowej, pomimo faktu, że zawierają przecież te same geny.

 

Gdy gen jest aktywowany przez sygnały z wnętrza lub z zewnątrz komórki, powstaje wiadomość molekularna (RNA), która zawiera wszystkie informacje niezbędne do stworzenia tego, co tworzy dany gen. Obecnie wiemy, że ponad 95% naszych genów faktycznie może wytwarzać kilka różnych rodzajów wiadomości, w zależności od potrzeb komórki.

Grupa około 300 białek, nazywanych czynnikami splicingu, decyduje o tym, jaki rodzaj wiadomości powstaje w danym czasie. W miarę starzenia się, możemy zmniejszyć liczbę tych czynników splicingowych, a wtedy starzejące się komórki staną się mniej zdolne do włączania i wyłączania genów w odpowiedzi na zmiany w ich otoczeniu. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter wykazali, że w próbkach krwi osób starszych, a także w izolowanych ludzkich komórkach senescentnych, poziomy tych istotnych regulatorów zmniejszają się.

 

Uczeni poszukiwali metod, które pozwolą na ponowne włączenie czynników splicingowych. Podczas najnowszych badań wykazano, że traktując stare komórki chemikaliami, które uwalniają niewielkie ilości siarkowodoru, udało się zwiększyć poziomy niektórych czynników splicingowych i odmłodzić stare komórki ludzkie. Siarkowodór jest cząsteczką, która naturalnie występuje w naszych organizmach. Naukowcy udowodnili, że związek ten poprawia kilka cech, związanych z wiekiem chorób wśród zwierząt.

 

Ponieważ siarkowodór w dużych ilościach może być toksyczny, badacze zastosowali tzw. molekularny kod pocztowy, dzięki czemu dostarczyli związek chemiczny bezpośrednio do mitochondriów – struktur, które wytwarzają energię w komórkach. W ten sposób można było wprowadzić mniejsze dawki siarkowodoru dokładnie tam, gdzie był on potrzebny i zminimalizowano ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

 

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki zastosowanym narzędziom molekularnym będzie można w przyszłości całkowicie usuwać ludzkie komórki senescentne, co daje nadzieję na jednoczesne zwalczenie wielu chorób związanych z wiekiem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika fxxxxx

a ja jestem za żeby 

a ja jestem za żeby  naukowcom udało się odwrócić por cez starzenia się i mówię to całkiem serio bo to przykre jak człowiek wie ze kiedyś straci rodziców  albo wie  ze sam przestanie istnieć  świat się zmienia i to jest bardzo przykre wiedzieć   że kiedyś nadejdzie taki czas że już tego nie będzie się widzieć a poza tym jak by udało się  naukowca odwrócić proces starzenia się to by było też dore dla tych biednych dzieci które leżą i są jak rolnika które  tylko oczami  się komunikuję bo co się z nimi stanie  jak ich rodziców zabraknie tiarą pewnie do jakiegoś ośrodka a tam wiadomo że nikt się nimi tak nie zajmie jak rodzice i szybko umrą bo  dostaną czy odleżyn czy jakieś innej zarazy tak że ja jestem jak najbardziej za wyeliminowaniem procesu starzenia się i za zalogowaniem genu który  odpowiada za ten proces miejmy nadzieje że naukowca sie to uda oczywiście wiadomo że to nie było by dostępne dla każdego ale jestem  mimo  wszystko za jak najbardziej za 

 

Portret użytkownika Bioelektrody LifeWave

Od stycznia 2019 pozpocznie

Od stycznia 2019 pozpocznie sie sprzedaż bioelektrod stymulujacych produkcję własnych komórek macierzystych, które maja zdolnośc odmładzania tysiecy genów oraz regeneracji tkanek w ludzkim organizmie. To przełom na skale swiatowa. Technologia jest poparta ponad 70 badaniami naukowymi dostepnymi tutaj : www.lifewave.com/846873. W zakładce PRODUKTY zostania zakładka NAUKA. Obecnie trwa okres testowania, a relacje sa publikowane pod tym samym linkiem na oficjalnej stronie producenta. Nazwa robocza bioelektrody to X39 Wiecej informacji o tej niesamowtej technologii na www.facebook.com/lifewavebioelektrody

 

Portret użytkownika suawco

Kryptoreklama oszustów!

Kryptoreklama oszustów! Powołują się na własne patenty, które nic nie wnoszą do nauki. Nie ma problemu, aby opatentować coś, co w praktyce nie działa. Ważne że działa na wyobraźnię naiwnych klientów i stymuluje do zakupów.

Portret użytkownika r.abin

No dobrze - H2S (w komórkach)

No dobrze - H2S (w komórkach) odmładza - a spoza komórek? Kąpiele w wodach mineralnych siarkowodorowych są znane od stuleci - na reumatyzm pomagają, miażdżycę i leczą skórą - a o zdolności odmładzającej nic. Jak to wygląda w statystyce? (Agata Młynarska, zażywa tych kąpieli - niby staro nie wygląda, tylko z jelitami nie bardzo) 

Portret użytkownika John Moll

Aha, chodzi o ten fragment:

Aha, chodzi o ten fragment:

Podczas najnowszych badań wykazano, że traktując stare komórki chemikaliami, które uwalniają niewielkie ilości siarkowodoru, można zwiększyć poziomy niektórych czynników splicingowych i odmłodzić stare komórki ludzkie. Siarkowodór jest cząsteczką, która naturalnie występuje w naszych organizmach. Naukowcy udowodnili, że związek ten poprawia kilka cech, związanych z wiekiem chorób wśród zwierząt.

Wyszło trochę dwuznacznie, tak jakby mogli to zrobić, ale nie zrobili. Muszę poprawić. Napisałem, że "można", a w tekście oryginalnym jest, że "byli w stanie" tego dokonać.

In our new work, we showed that by treating old cells with a chemical that releases small amounts of hydrogen sulphide, we were able to increase levels of some splicing factors, and to rejuvenate old human cells.

 

Skomentuj