Uczeni zrozumieli w jaki sposób ciekły metal może przyjmować różne kształty

Kategorie: 

Kadr z filmu Terminator 2: Dzień Sądu - źródło: Wikipedia
Robot T-1000 z filmu "Terminator 2: Dzień Sądu", który był wykonany z ciekłego metalu, wydaje się być jedynie tworem wyobraźni. Jednak naukowcy dopiero dziś odkryli i zaprezentowali w jaki sposób ciekły metal może przybierać różne kształty.

 

Odkrycie dokonane przez chemików z North Carolina State University nie oznacza, że nic nie stoi już na przeszkodzie aby można było opracować taką maszynę, jak filmowy T-1000. W trakcie badań nad stopem galu, który w temperaturze pokojowej jest w stanie ciekłym zaobserwowano, że gdy zastosuje się ładunek elektryczny na tym pierwiastku w wodzie, uczeni są w stanie dowolnie zmieniać jego kształt.

 

Stosując napięcie elektryczne, na jego powierzchni tworzy się powłoka z tlenu i znika całkowicie w momencie jego usunięcia. Powłoka ta zmienia napięcie powierzchniowe metalu. Chemicy pracowali i badali reakcję przez trzy lata.

 

Naukowcy twierdzą, że w tym przypadku efekt udało się uzyskać w wodzie ale stosując inne materiały, można byłoby dokonać tego samego również w innych warunkach. Modyfikowanie kształtu ciekłych metali daje różne możliwości - przykładowo pozwoli opracować przekształcające się w czasie rzeczywistym obwody. Kto wie czy w przyszłości nie przyczyni się również do stworzenia robota T-1000?

 

 

Źródło: Popular Science

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj