Uczeni z MIT przetestowali plastikowy silnik rakietowy, wydrukowany w drukarce 3D

Kategorie: 

Źródło: MIT

W Instytucie Technologicznym w Massachusetts opracowano pierwszy silnik rakietowy, który wykonano z plastiku. Materiał ten okazał się wystarczająco wytrzymały aby przetrwać test.

 

Silnik w instytucie MIT zbudowano z pomocą drukarki 3D. Naukowcy chcieli zademonstrować możliwość zastąpienia drogich metalowych silników rakietowych tańszymi odpowiednikami. Podczas pierwszej próby, silnik został nieco uszkodzony lecz mimo tego działał prawidłowo. Drugi test nie zakończył się już takim samym powodzeniem - poważne defekty urządzenia wpłynęły na jego sprawność.

Nie zmienia to jednak faktu, że naukowcy osiągnęli sukces. Ich plastikowy silnik mógłby znaleźć zastosowanie w typowych rakietach jednokrotnego użytku. Dzięki wykorzystaniu plastiku, cena takiego silnika rakietowego spada drastycznie z kilkuset tysięcy do zaledwie kilkunastu tysięcy dolarów.

 

W chwili obecnej, plastikowy silnik rakietowy naukowców z instytutu MIT może znaleźć zastosowanie wśród hobbystów. Zespół badawczy pracuje obecnie nad budową większych, bardziej wytrzymałych silników, które być może znajdą w przyszłości zastosowanie wśród takich agencji jak NASA.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj