Uczeni stworzyli niezwykły materiał, który pochłania i przechowuje duże ilości tlenu

Kategorie: 

Foto: University of Southern Denmark
Opracowany na Uniwersytecie w Południowej Danii materiał potrafi przechowywać tak duże ilości tlenu iż mógłby nawet zastąpić butle z tlenem dla nurków. Co więcej, materiał pochłania ze swojego otoczenia tlen i dzięki niemu, człowiek mógłby znajdować się pod wodą i normalnie oddychać.

 

Naukowcy zsyntetyzowali krystalicznie materiał, który potrafi wiązać i przechowywać tlen w wysokiej koncentracji. Przy zastosowaniu próżni, za pomocą ciepła a prawdopodobnie nawet światła, można uwolnić nagromadzony tlen w dowolnym momencie. Kluczowym elementem tego materiału jest kobalt, który został połączony ze specjalnie zaprojektowanymi cząsteczkami organicznymi.

 

Ważnym aspektem jest to, że materiał nie reaguje w sposób nieodwracalny z tlenem - mimo że pochłania go w procesie selektywnej chemisorpcji. Materiał jest jednocześnie czujnikiem oraz pojemnikiem dla tlenu [...] - coś jak sztuczna hemoglobina. Ciekawy jest też fakt, że materiał może wchłaniać i wypuszczać tlen wielokrotnie bez utraty swoich właściwości." - powiedziała profesor Christine McKenzie.

 

Według naukowców, jedno wiadro o pojemności 10 litrów wypełnione tym materiałem wystarczy aby pochłonąć cały tlen jaki znajduje się w pomieszczeniu. Opracowany materiał może przechowywać tlen o koncentracji nawet 160 razy większej niż powietrze jakim oddychamy.

 

Wynalazek może mieć wiele przydatnych zastosowań. Przykładowo specjalne maski wchłaniające tlen mogłyby zastąpić butle z tlenem dla nurków i okazałyby się również przydatne dla strażaków. Ponadto, jak wskazują uczeni, materiał może pomóc osobom, które cierpią na choroby płuc.

 

 

Źródło: University of Southern Denmark

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj