Uczeni stworzyli materiał, który odpycha każdą ciecz

Kategorie: 

Foto: Staffan Enbom/Flickr.com
Specjaliści z Uniwersytetu w Kalifornii ogłosili, że udało się opracować pierwszy na świecie materiał, który potrafi odpychać każdą możliwą ciecz. Z tego powodu, materiał ten jest określany jako superhydrofobowy.

 

Prace nad wodoodpornymi materiałami trwają już od dawna. W zeszłym roku, inżynierowie z MIT stworzyli materiał hydrofobowy, wzorując się na naturze, a konkretniej na motylach Morpho (Morpho didius). W efekcie powstała tkanina o niewielkich grzbietach, dzięki którym krople wody odbijają się od niej o 40% szybciej niż zazwyczaj, przez co kropla pozostaje w kontakcie z materiałem przez krótszy czas.

 

W przypadku najnowszego osiągnięcia, udało się sprawić aby każda ciecz odpychała się od materiału. Opracowana tkanina posiada malutkie gwoździki o wielkości około 20 mikrometrów a przerwa między każdym z nich wynosi tylko 100 mikrometrów. Uczeni sprawili również, aby płyn nie mógł się przedostać pomiędzy gwoździki.

 

W tym przypadku jak twierdzą twórcy, kropla wody bądź innej cieczy dotyka tylko 5% powierzchni materiału. Opisaną technikę wykorzystano między innymi na powierzchni szklanej oraz metalowej. Wszystkie przeprowadzone testy zakończyły się powodzeniem - powstałe w ten sposób materiały są całkowicie wodoodporne.

 

 

Na podstawie: http://www.livescience.com/48940-super-repellent-non-stick-surface.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj