Uczeni stworzyli dla przyszłych cyborgów bioniczne cząstki, które tworzą energię elektryczną ze światła

Kategorie: 

Kadr z filmu Terminator 3: Bunt Maszyn

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan i w Pittsburghu dokonali znacznego przełomu w przekształcaniu energii słonecznej w energię elektryczną, tworząc bioniczne cząsteczki, które potrafią odtworzyć proces fotosyntezy jaki występuje u roślin. Dzięki temu, nauka jest o krok bliżej do opracowania prawdziwego cybernetycznego organizmu.

 

Gdy 30 lat temu w kinach poraz pierwszy pojawił się film "Terminator", widzowie odebrali go jako przerażającą wizję oraz fikcję naukową. Faktycznie, wojna ludzi z maszynami byłaby przerażająca, jednak w tamtych czasach roboty humanodialne, takie jak tytułowy Terminator, jeszcze nie istniały. Czasy jednak się zmieniły a obecnie trwa oswajanie ludzi z maszynami oraz przekonywanie iż "przychodzą one w pokoju".

 

Naukowcy dokonali przełomu w przekształcaniu energii słonecznej w energię elektryczną poprzez wymieszanie substancji chemicznych stosowanych w panelach słonecznych z białkiem roślinnym, które funkcjonuje podczas procesu fotosyntezy. W ten sposób udało się stworzyć bioniczne, samoorganizujące się cząsteczki, które odtwarzają ten proces.

 

Nicholas Kotov, profesor inżynierii na Uniwersytecie w Michigan uważa, że technologię tą można wykorzystać do opracowania bionicznych systemów. Przyszłe cyborgi, takie jak Terminator, mogą być pokryte specjalną tkanką, która po pierwsze upodobni je do człowieka, a po drugie pozwoli na pozyskanie ze światła słonecznego energii elektrycznej, niezbędnej dla funkcjonowania.

 

 

Źródło: University of Michigan

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj