Uczeni są o krok bliżej do opracowania filmowego robota T-1000

Kategorie: 

Kadr z filmu Terminator 2: Dzień Sądu - źródło: Wikipedia
Inżynierowie robotyki z Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT) stworzyli całkiem niedawno modularne kostki sześcienne M-Blocks. Dzięki ich odpowiedniemu połączeniu można uzyskać dowolne kształty. Technologia sama w sobie może wyglądać raczej jak pewnego rodzaju zabawka dla dzieci - coś w rodzaju klocków, jednak uczeni wiążą z tym nadzieje przede wszystkim na opracowanie o wiele lepszych robotów bojowych.

 

Kostki M-Blocks nie posiadają zewnętrznych, ruchomych części a specjalnie ułożone magnesy, dzięki którym są w stanie "wchodzić" jeden na drugi, skakać lub tarzać się. Naukowcy z MIT wyjaśnili, że każdy M-Block posiada tzw. koło zamachowe, które pozwala wykonywać aż 20 tysięcy obrotów na minutę. Kostki mogą łączyć się ze sobą w momencie pędu koła zamachowego, które obraca magnesy tak aby przyciągały się. Aby dokładniej zrozumieć na czym to polega, warto obejrzeć poniższy film.

Technologia jest dopiero we wczesnych fazach rozwoju a w przyszłości prawdopodobnie pojawią się o wiele bardziej zaawansowane pomysły z wykorzystaniem M-Blocków. Naukowcy mają nadzieję, że kostki te będzie można poddać miniaturyzacji, tworząc mikroboty które pozwolą na skonstruowanie tzw. Transformerów, które mieliśmy okazję oglądać w filmie "Transformers". Co więcej, dzięki M-Blockom przyszła technologia może okazać się tak zaawansowana iż uczeni będą w stanie opracować cybernetycznego zabójcę T-1000 z ciekłego metalu - dokładnie takiego samego jaki pojawił się w znanym filmie "Terminator 2: Dzień Sądu".

 

Nietrudno zauważyć, że w ostatnim czasie coraz więcej wynalazków z filmów science fiction jest opracowywanych w rzeczywistości, jednak stworzenie robota T-1000 może okazać się katastrofą, gdyby maszyna rzeczywiście uzyskała samoświadomość. Sztuczna inteligencja wciąż postępuje a uczonym zależy na tym aby była na jak najwyższym poziomie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika igor

  "Zale aby była na

 
"Zale aby była na najwyższym poziomie...."
Gdyby naukowcom zależało mielibyśmy raj na ziemi....
Oni po prostu realizują czyjś zamysł naprowadzany i napedzany ogromną kasą
 
 

Skomentuj