Uczeni pracują nad materiałami dla drukarek 4D

Kategorie: 

Źródło: MIT
Technologia druku 3D staje się coraz bardziej popularna, choć trzeba przyznać że nie wszyscy jeszcze o niej usłyszeli. Tymczasem od pewnego czasu dowiadujemy się o bardziej zaawansowanych drukarkach 4D, które dają nam niesamowite możliwości.

 

W przypadku drukarek 3D, możemy wydrukować sobie dowolny przedmiot, np. kubek czy wazon, który natychmiast nadaje się do użytku. Jednak drukowanie 4D polega na tworzeniu samych materiałów, które stykając się z jakimś konkretnym czynnikiem (ciepło, zimno, światło, woda), zmieniają swój kształt. Wszystko zależy od tego jak materiał zostanie zaprogramowany.

Źródlo: MIT

 

Technologia daje nam wiele ciekawych możliwości. Według naukowców, drukarki 4D znacznie ułatwią stawianie mostów - wystarczyłoby tylko wydrukować i zaprogramować materiał oraz położyć go w odpowiednim miejscu i poddać go odpowiednim warunkom.

 

Sprawa ma się podobnie w wielu innych sytuacjach. Naukowcy z MIT pracują właśnie nad materiałami, które można byłoby wydrukować i zaprogramować. Mowa jest między innymi o materiałach drewnopodobnych, plastikowych, gumowych, węglowych i kompozytach włóknistych.

 

W zeszłym roku pojawiła się informacja, że druk 4D posłuży amerykańskiej armii do produkcji broni, jednak co to oznacza dla nas? Jeśli technologia sprawdzi się, w przyszłości zamawiając meble otrzymamy jedynie materiały, które np. po podlaniu wodą zaczną się same składać. Dziś wydaje się to niemożliwe ale kto wie, co może czekać nas w przyszłości?

 

 

Źródło: Self-Assembly Lab

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj