Uczeni po raz pierwszy zaobserwowali światło jako falę i strumień cząstek

Kategorie: 

Źródło: École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL)
Światło jest postrzegane przez naukę jako fala elektromagnetyczna oraz jako strumień cząstek, nazywanych fotonami. Jednak dopiero teraz, za sprawą badań w szwajcarskiej Politechnice Federalnej w Lozannie (EPFL), udało się bezpośrednio zaobserwować i potwierdzić dualizm korpuskularno-falowy.

 

Eksperyment został przeprowadzony przez zespół Fabrizio Carbone'a, który wpuścił laserowy impuls światła do metalicznego kabla o średnicy 0,00008 mm., dodając energii naładowanym cząstkom. Spowodowało to, że cząsteczki te zaczęły wibrować. Światło poruszało się w tym nanokablu w dwóch przeciwnych kierunkach a w pewnym momencie spotykało się, tworząc falę. Wyglądała ona tak jakby stała w miejscu.

 

Wtedy naukowcy wystrzelili w pobliżu kabla strumień elektronów, które raz przyspieszały a raz zwalniały, gdy trafiały w falę. Wykorzystując bardzo szybki mikroskop udało się wykryć kiedy dochodzi do tych zmian prędkości, co w rezultacie dało obraz stojącej fali, która jednocześnie była zbiorem cząsteczek.

 

W przeszłości przeprowadzano już wiele eksperymentów, jednak dopiero teraz udało się bezpośrednio zaobserwować światło jako falę i strumień cząstek jednocześnie. Fabrizio Carbone powiedział, że dogłębne badania nad światłem mogą pomóc w pracach nad komputerami kwantowymi.

 

 

Źródło: http://phys.org/news/2015-03-particle.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj