Uczeni opracowali robota który tworzy nowe, coraz lepsze maszyny

Kategorie: 

Źródło: Cambridge University
Zespół badawczy na Uniwersytecie Cambridge opracował niezwykłego robota, który samodzielnie konstruuje kolejne niewielkie roboty, testuje i analizuje swoje dzieła i wyciąga wnioski z obserwacji. Następnie produkuje kolejne generacje robotów a każda z nich jest lepsza od poprzedniej.

 

Opracowana przez naukowców maszyna otrzymała do swojej dyspozycji klocki, które zawierają małe silniczki. Natomiast cały proces tworzenia mini-robotów przebiega bez jakiejkolwiek pomocy człowieka. Robot skleja ze sobą dwa klocki, kładzie je na stół a przy pomocy kamery obserwuje zachowanie swojego "dziecka". Analizuje między innymi efektywność z jaką porusza się powstały twór.

 

W sumie przeprowadzono kilka eksperymentów a podczas każdego z nich, maszyna konstruowała aż 100 małych robotów (10 pokoleń po 10 robotów). Badacze zaobserwowali, że każde kolejne pokolenie było lepsze od poprzedniego, tj. potrafiło poruszać się z większą efektywnością. Ostatnia generacja była dwukrotnie szybsza od pierwszej.

 

Mamy zatem do czynienia z robotem "matką", który samodzielnie konstruuje coraz lepsze maszyny. Przypomina to trochę drukarki 3D, które przyczyniają się do powstania kolejnych takich urządzeń. Dr Fumiya Iida, która brała udział w tym projekcie powiedziała, że jej zespół chce ostatecznie stworzyć roboty, które zamiast zabierać się za typowe prace fizyczne, będą cechować się kreatywnością i innowacyjnością.

 

 

Źródło: http://www.cambridge-news.co.uk/Cambridge-scientists-develop-robots-evolve/story-27593869-detail/story.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika sparki

Prawdopodobnie to NASZ koniec

Prawdopodobnie to NASZ koniec maszyny przejmą władzę, to tylko kwestia czasu jak nas prześcigną albo dostosujemy się do ich zasad, które wprowadzą albo usuną NAS z historii :/ albo świat będzie lepszy, bo nie będzie wojen, korupcji, każdy dostanie tyle na ile zapracował i maszyny tego dopilnują usuwając tych najbardziej destrukcyjnych osobników Smile Rozważać można to pod wieloma czynnikami, ale tylko czas da nam odpowiedzi:)

Skomentuj