Uczeni odtworzyli w warunkach laboratoryjnych wirusa hiszpanki

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Amerykańscy naukowcy odtworzyli zabójczego wirusa grypy hiszpanki w ramach eksperymentu, który miał pokazać w jak prosty sposób mogłoby dojść w dzisiejszych czasach do pandemii, podobnej do tej z 1918-1919 roku. Przywrócenie do życia tego wirusa wywołało oczywiście spore kontrowersje, ponieważ gdyby wydostał się on z laboratorium, ludzkość mogłaby doświadczyć powtórki z przeszłości.

 

Prawie 100 lat temu, wirus hiszpanki spowodował śmierć co najmniej 50 milionów ludzi na całym świecie. Zachorowało wtedy około pół miliarda osób i była to jedna z największych pandemii w historii ludzkości. Nic więc dziwnego, że wskrzeszenie hiszpanki wywołało kontrowersje w środowisku naukowym. Gdyby wirus w jakiś sposób wydostał się z laboratorium, zaistniałoby realne zagrożenie kolejnej pandemii, która znów mogłaby zabić miliony ludzi na całym świecie.

 

Do odtworzenia wirusa naukowcy wykorzystali ptasią grypę, występującą u dzikich kaczek, gdyż jest ona podobna pod względem genetycznym do hiszpanki. Następnie zarazili nią fretki aby sprawdzić jak łatwo jest przekazywana. Profesor Yoshihiro Kawaoka z University of Wisconsin-Madison który prowadził badania uważa, że tego typu przedsięwzięcia są konieczne aby można było produkować skuteczne szczepionki na grypę i zapobiegać ewentualnym epidemiom.

 

"Krytycy nie doceniają środków ostrożności i zabezpieczeń, jakie zostały podjęte przy naszej pracy [...]. Ryzyko nad prowadzonym badaniem nie jest ignorowane, ale może ono być efektywnie ograniczane." - powiedział Yoshihiro Kawaoka.

 

Dzięki eksperymentowi odkryto, że w przyrodzie istnieją obecnie wszystkie czynniki, dzięki którym wirus sprzed prawie 100 lat mógłby się odrodzić. Według prof. Kawaoka, ptasia grypa potrzebuje jeszcze tylko kilku zmian genetycznych aby dostosować się do ludzi i wywołać pandemię, dlatego ważne jest aby zrozumieć mechanizmy związane z adaptacją i zidentyfikować mutacje, dzięki czemu ludzkość będzie lepiej przygotowana.

 

 

Na podstawie: Independent.co.uk

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj