Uczeni odkryli, że nanocząsteczki mogą naruszać drugą zasadę termodynamiki

Kategorie: 

Wizja artystyczna nanocząteczki uwięzionej w wiązce laserowej - źródło: Iñaki Gonzalez/Jan Gieseler
Międzynarodowy zespół naukowców stwierdził, że nanocząsteczki w stanie braku równowagi termicznej nie zawsze zachowują się tak, jak robią to większe cząstki. Co więcej, przeprowadzony eksperyment potwierdził ich teorię.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego, z Instytutu Nauk Fotonicznych w Barcelonie oraz z Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu uwięzili szklaną kulkę o średnicy mniejszej niż 100 nanometrów w pułapce laserowej. Cząsteczka ta była utrzymywana w przestrzeni, przez co możliwe było dokonanie precyzyjnych pomiarów w trzech wymiarach.

 

Kulka ta została schłodzona, tak aby jej temperatura była niższa od otaczającego jej gazu, tworząc stan nierównowagi termicznej. Następnie badacze zaobserwowali zachowanie całkiem odwrotne do tego, jakiego się spodziewano.

 

Nanocząsteczka czasem uwalniała ciepło do swojego otoczenia, które przecież było jeszcze cieplejsze od niej samej. Eksperyment tym samym pokazał, że kulka rzeczywiście naruszyła drugą zasadę termodynamiki. Naukowcy planują przeprowadzić dalsze badania aby lepiej zrozumieć to zjawisko.

 

 

Źródło: Uniwersytet Wiedeński

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika era

A czym fizycznie jest

A czym fizycznie jest "uwolnienie ciepła" ???? - to jest wyrzucenie fotonu wskutek przeskoku elektronu na niższą orbitę. To proces losowy, niezależny od obecności innych cząstek w otoczeniu., czyli pojedyncze obserwacje chwilowe mogą sprawiać wrażenie łamania 2. zasady termodynamiki. Tzw. dochodzenie do równowagi polega na tym, że takich emisji  więcej pochodzi od atomów wzbudzonych, czyli gorętszych. "Równowagę" tę obserwujemy jako proces uśredniony po czasie.

Skomentuj