Uczeni odkryli nowy, wyjątkowo niebezpieczny gaz cieplarniany

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Jak dotychczas twierdzono, dwutlenek węgla stanowi poważne zagrożenie dla klimatu na Ziemi. Pogląd ten może się jednak szybko zmienić gdyż odkryto właśnie inny gaz cieplarniany, który ociepla klimat w znacznie szybszym stopniu niż CO2.

 

Kanadyjscy uczeni, którzy opublikowali wyniki badań w czasopiśmie Geophysical Research Letters twierdzą, że nowo odkryty gaz, zidentyfikowany jako perfluorotributyloamina (PFTBA), potrafi ocieplić ziemski klimat ponad 7 tysięcy razy bardziej niż znienawidzony dwutlenek węgla. PFTBA jest sztucznym związkiem, wytwarzanym przez ludzkość a dokładniej, jest w użyciu od połowy 20 wieku. Ma swoje zastosowanie w sprzęcie elektrycznym i jest obecnie stosowany w badaniach nad elektroniką oraz jako środek do przenoszenia ciepła.

 

Co gorsza, ludzkość nie zna żadnego procesu dzięki któremu można będzie usunąć PFTBA z dolnych partii atmosfery. Żywotność tego gazu wynosi prawdopodobnie kilkaset lat i jest niszczony w sposób naturalny w wyższych partiach atmosfery. Naukowcy jednak uspokajają, że jego stężenie jest znacznie niższe niż w przypadku CO2. Mimo tego już uznano ten gaz za najbardziej niebezpieczny dla klimatu.

 

Teraz z pewnością świat naukowy uzna, że ludzkość jest winna globalnemu ociepleniu w 100% - poprzednie szacunki IPCC wynosiły 95%. Nowo odkryty gaz cieplarniany PFTBA produkowany w fabrykach powinien znaleźć się w centrum uwagi naukowców. Już teraz pojawiają się pomysły aby utworzyć nową politykę klimatyczną, która zajęłaby się tym problemem.

 

 

Źródło: http://phys.org/news/2013-12-perfluorotributylamine-long-lived-greenhouse-gas.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Rewelacyjna wiadomość dla

Rewelacyjna wiadomość dla Elona Muska. Nie musi już bombardować Marsa ładunkami termojądrowymi. Wystarczy uruchomić tam produkcję perfluorotributyloaminy - i problem ocieplenia klimatu (tej planety), mamy "z głowy"

Skomentuj