Uczeni odkryli nowy, wyjątkowo niebezpieczny gaz cieplarniany

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Jak dotychczas twierdzono, dwutlenek węgla stanowi poważne zagrożenie dla klimatu na Ziemi. Pogląd ten może się jednak szybko zmienić gdyż odkryto właśnie inny gaz cieplarniany, który ociepla klimat w znacznie szybszym stopniu niż CO2.

 

Kanadyjscy uczeni, którzy opublikowali wyniki badań w czasopiśmie Geophysical Research Letters twierdzą, że nowo odkryty gaz, zidentyfikowany jako perfluorotributyloamina (PFTBA), potrafi ocieplić ziemski klimat ponad 7 tysięcy razy bardziej niż znienawidzony dwutlenek węgla. PFTBA jest sztucznym związkiem, wytwarzanym przez ludzkość a dokładniej, jest w użyciu od połowy 20 wieku. Ma swoje zastosowanie w sprzęcie elektrycznym i jest obecnie stosowany w badaniach nad elektroniką oraz jako środek do przenoszenia ciepła.

 

Co gorsza, ludzkość nie zna żadnego procesu dzięki któremu można będzie usunąć PFTBA z dolnych partii atmosfery. Żywotność tego gazu wynosi prawdopodobnie kilkaset lat i jest niszczony w sposób naturalny w wyższych partiach atmosfery. Naukowcy jednak uspokajają, że jego stężenie jest znacznie niższe niż w przypadku CO2. Mimo tego już uznano ten gaz za najbardziej niebezpieczny dla klimatu.

 

Teraz z pewnością świat naukowy uzna, że ludzkość jest winna globalnemu ociepleniu w 100% - poprzednie szacunki IPCC wynosiły 95%. Nowo odkryty gaz cieplarniany PFTBA produkowany w fabrykach powinien znaleźć się w centrum uwagi naukowców. Już teraz pojawiają się pomysły aby utworzyć nową politykę klimatyczną, która zajęłaby się tym problemem.

 

 

Źródło: http://phys.org/news/2013-12-perfluorotributylamine-long-lived-greenhouse-gas.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Rewelacyjna wiadomość dla

Rewelacyjna wiadomość dla Elona Muska. Nie musi już bombardować Marsa ładunkami termojądrowymi. Wystarczy uruchomić tam produkcję perfluorotributyloaminy - i problem ocieplenia klimatu (tej planety), mamy "z głowy"

Skomentuj