Uczeni odkryli metodę, która zmniejsza prędkość światła w próżni

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Podczas eksperymentów ze światłem, uczeni z University of Glasgow i Heriot-Watt University odkryli metodę, która pozwala zmniejszyć prędkość światła w próżni. Wystarczyło zastosować specjalną maskę, która zmieniła kształt fotonów.

 

Powszechnie uważa się iż prędkość światła w próżni jest stała - przykładowo fotony przechodząc przez wodę poruszają się wolniej ale tylko na chwilę, gdyż po wyjściu z wody ich prędkość powraca do pierwotnej wartości, tj. do 299 792 458 m/s. Tymczasem naukowcy odkryli sposób, który pozwolił zmniejszyć prędkość fotonów na stałe.

 

Dr Jacquiline Romero, dr Daniel Giovannini i pozostali naukowcy zbudowali coś w rodzaju toru wyścigowego o długości jednego metra. Chcieli w ten sposób zbadać prędkość fotonów. Część z nich wyruszała normalnie, natomiast druga grupa wystartowała przez specjalną maskę, która zmieniała ich kształt.

Źródło: University of Glasgow

 

Jak się okazało, druga grupa fotonów, których kształt został zmieniony, poruszała się nieco wolniej od pierwszej grupy nawet po przejściu przez maskę. Badania wykazały, że prędkość drugiej grupy cząsteczek światła została trwale zmniejszona o około 0.001%. Mówiąc dosłowniej, pierwsza grupa fotonów wygrała wyścig i pierwsza dotarła do mety.

 

Okazuje się że światło jest bardziej skomplikowane niż mogłoby się to wydawać. Badacze zapowiadają, że będą prowadzić kolejne eksperymenty zarówno ze światłem, jak i z dźwiękiem. Natomiast jeśli chodzi o samo odkrycie, to uczeni uważają iż może ono mieć zastosowanie w mikroskopii optycznej. Już teraz można mieć pewne podejrzenia, czy prędkość światła rzeczywiście wynosi 299 792 458 m/s.

 

 

Źródło: http://phys.org/news/2015-01-physicists-air.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika revroy

ja mysle tak każda czasteczka

ja mysle tak każda czasteczka i materia i atom ma inna granice przejścia w światło. Swiatło jest nośnikiem masy i gdy zwolnimy tak swiatło aby je zatrzymać będzie miało mase. Swiatło to cząsteczka która rozpedziła się do takiej predkości że zmieniła stan skupienia. nowy stan skupienia gdy czasteczka ma mase zero a prędkość ponat granicy masy pretkość tego co nazywamy światłem jest wyższa niż 300000km/s. poniżej jest to bardzo szybko lecący gołab pocztowy. cięzko zwonic go bardziej niż 300000k/h bo leci 333333333333333333333333333333km/h nawet jak zwolni to nigdy aby przejść w stały stan skupienia hehe. każdy pierwiastek ma gen w którym zapisane są informacje wzbogacając pierwiastek zmieniamy gen i jestem bogiem. hwhhehehe kwant meczy głowe

Skomentuj