Tylko 7% ludzkiego DNA jest unikalne dla współczesnych Homo Sapiens

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/tylko-7-ludzkiego-dna-jest-unikalne-dla-wspolczesnych-h...

Według badań opublikowanych w piątek w czasopiśmie Science Advances, w najlepszym razie, zaledwie 7% naszego genomu jest unikalne i nie ma wspólnego z innymi ludźmi lub innymi wczesnymi przodkami. Do przeprowadzenia tej analizy, wykorzystano DNA wyekstrahowane ze skamieniałych szczątków neandertalczyków i denisowian, datowanych na około 40 000 lub 50 000 lat temu, a także próbki pochodzące od 279 współczesnych ludzi z całego świata.

 

Jednym z celów nowego badania była identyfikacja genów, które są unikalne dla współczesnych ludzi. Nathan Schaefer, biolog komputerowy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i współautor nowej pracy, uważa że nowe ustalenia, unieważniają pogląd, jakoby Homo Sapiens, tak bardzo różnili się od neandertalczyków. Naukowcy odkryli, że zaledwie 1,5%-7% naszego genomu, jest unikalna dla naszego gatunku oraz wspólna dla wszystkich żyjących ludzi. Zgodnie ze słowami badacza:

„Jeśli zsekwencjonujesz grupę ludzi, możesz stworzyć drzewo, które pokaże, w jaki sposób wszyscy są spokrewnieni, średnio w całym genomie”

Te odcinki DNA zawierają najważniejsze wskazówki dotyczące tego, co tak naprawdę wyróżnia współczesnych ludzi od ich wymarłych przodków. Dotychczasowe odkrycia uwydatniają, że wbrew obiegowej opinii, jesteśmy bardzo młodym gatunkiem. Zgodnie z nowymi ustaleniami, jednym z niewielu wyróżniających nas czynników są regiony, o szczególnie dużym natężeniu genów związanych z rozwojem neuronalnym i funkcjami mózgu.

 Badanie rzuca też nieco więcej światła na denisowian jako gatunek. Jak podaje szczegółowe badanie, znacznie więcej wiadomo o tym, jak współczesne ludzkie DNA odzwierciedla przeszłe interakcje z neandertalczykami. Jest tak dlatego, że odkryto więcej szczątków neandertalczyków i więcej ich genomów jest dostępne dla nauki. Tymczasem, obecna wiedza na temat genomu denisowian, pochodzi z pojedynczej kości małego palca znalezionej w jaskini na Syberii.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj