Trwający na Islandii rój trzęsień ziemi liczy już ponad 14 tysięcy wstrząsów

Kategorie: 

Źródło: https://en.vedur.is/#tab=quakes

Trwający w Islandii rój trzęsień ziemi przekroczył już ponad 14 tysięcy wstrząsów. Rozpoczął się on jeszcze 19 czerwca br. Zdaniem sejsmologów jest to największy rój jaki uderzył w ten obszar, od conajmniej 50 lat. Eksperci nie mają pojęcia co mogło go spowodować choć jak zwykle mają co do tego pewne teorie.

 

Spośród ponad 14 tysięcy trzęsień ziemi zaledwie 4 z nich miały siłę większą niż 5 w skali Richtera. Najpotężniejszy ze wstrząsów miał siłę 5,8 stopnia i doszło do niego w pobliżu miasteczka Siglufjörður. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie Islandzkiego Biura Meteorologicznego, w ciągu ostatnich 48 godzin doszło tam do 3 silnych wstrząsów z czego jeden z okolic Fagradalsfjall również przekroczył barierę 5 stopni.

Islandia leży w dość niefortunnym miejscu pod względem sejsmicznym. Jest ona na styku Północno Amerykańskiej i Euroazjatyckiej płyty tektonicznej. Wszelkie trzęsienia w tej okolicy są więc zwykle powodowane przez interakcje tych płyt. Zdaniem amerykańskiego USGS, ze względu na to że płyty te kierują się w przeciwne strony, Islandia jest powoli rozrywana na pół.

Nic nie wskazuje na to aby rój miał się wygasić w najbliższym czasie. Mieszkańcy Islandii są instruowani co do poprawnego zachowania się w razie silniejszych wstrząsów. Jak do tej pory, na skutek trzęsienia, nie zgłoszono żadnych rannych ani też większych uszkodzeń infrastruktury. Zgłoszono kilka osuwisk, ale nie ma pewności czy zostały one spowodowane przez aktywność sejsmiczną.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj