Trwają przygotowania do kolejnej modernizacji Wielkiego Zderzacza Hadronów

Kategorie: 

Źródło: CERN
Fizycy prowadzą eksperymenty w Wielkim Zderzaczu Hadronów dopiero od 6 miesięcy. Wcześniej trwała modernizacja, która zajęła dwa lata i pozwoliła zwiększyć moc maszyny z 8 do 13 TeV (teraelektronowoltów). Tymczasem naukowcy już dziś rozpoczynają pierwsze przygotowania do kolejnej wielkiej modernizacji.

 

W ramach projektu o nazwie High Luminosity Large Hadron Collider (wcześniej jako Super Large Hadron Collider), specjaliści planują przede wszystkim zwiększyć 10-krotnie świetlność akceleratora. Świetlność jest ważnym wskaźnikiem wydajności zderzacza - jest proporcjonalna do ilości zderzeń, które mają miejsce w danym czasie. Im większa świetlność, tym więcej uzyskamy danych podczas eksperymentów.

 

W ośrodku CERN rozpoczęto już pierwsze analizy. Pojawił się tam specjalny pojazd, który rozpoczął badania sejsmiczne. W ten sposób dowiemy się czy prace modernizacyjne będą mieć wpływ na działanie akceleratora LHC, oraz otrzymamy informacje geologiczne tego miejsca.

Źródło: Sophia Bennett/CERN

Specjaliści muszą wiedzieć, czy budowa jest możliwa w trakcie działania maszyny. Główne prace rozpoczną się w lipcu 2018 roku a w tym czasie i tak planowane jest wyłączenie akceleratora. Jednak jeśli modernizacja nie będzie miała żadnego wpływu na wyniki eksperymentów, CERN zaoszczędzi nieco czasie. Mimo tego, ulepszenie Wielkiego Zderzacza Hadronów zajmie lata i zostanie ponownie uruchomiony dopiero w 2025 roku.

 

 

Źródło: http://home.cern/about/updates/2015/12/vibration-tests-high-luminosity-lhc-project-begin

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj