Trwają prace nad sensorami, które identyfikują człowieka po zapachu jego ciała

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
W ostatnich latach powstaje coraz więcej różnorakich technologii biometrycznych. Wśród nich znajdują się takie, które identyfikują człowieka po zeskanowaniu naczyń krwionośnych jego dłoni oraz systemy rozpoznawania twarzy. Tym razem dowiadujemy się o technologii, która wykorzystuje zapach ludzkiego ciała jako identyfikator.

 

Jak twierdzą uczeni z Universidad Politécnica de Madrid powołując się na własne badanie, każdy człowiek posiada własny rozpoznawalny zapach ciała, który może zostać wykorzystany jako identyfikator. Dzięki specjalnym sensorom będziemy mogli zostać rozpoznani np. na lotnisku czy na przejściu graniczym, więc jeśli technologia się sprawdzi to z czasem może również zastąpić karty bankomatowe.

 

Naukowcy uważają, że w przypadku technik biometrycznych, takich jak skanowanie linii papilarnych, rzadko dochodzi do błędów, jednak są one najczęściej używane przez policję i mogą się źle kojarzyć. Natomiast w systemach rozpoznawania twarzy często dochodzi do błędów. Dlatego ich zdaniem rozpoznawanie zapachu ludzkiego ciała jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ identyfikacja, np. na lotnisku, odbywałaby się natychmiastowo.

 

Dzisiejsze sensory rozpoznające zapach nie należą do najlepszych, dlatego uczeni z Universidad Politécnica de Madrid rozpoczęli współpracę z firmą Ilía Sistemas SL, doradztwem inżynieryjnym do badań i rozwoju zaawansowanej technologii, związanej z telekomunikacją, komputerami i elektroniką.

 

Zapach ludzkiego ciała jest oczywiście zmienny, w zależności od choroby czy zmiany diety, jednak z badań przeprowadzonych na 13 osobach wynika, że rozpoznawalność wzorów zapachowych danej osoby wynosi 85%. Naukowcy uważają, że wynik ten jest pozytywny a system identyfikujący zapach ludzkiego ciała posiada ogromny potencjał.

 

 

Źródło: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj