Trójwymiarowa struktura z grafenu jest niezwykle lekka i potężna

Kategorie: 

Źródło: MIT

Grafen, materiał przyszłości, jest przede wszystkim bardzo wytrzymały i doskonale przewodzi prąd, dzięki czemu posiada wiele zastosowań. Jednak naukowcy z Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) odkryli jak stworzyć trójwymiarowy obiekt z grafenu, który jest bardzo lekki i bardziej wytrzymały od stali.

 

Okazuje się, że gdy połączymy ze sobą płatki grafenu, możemy nie tylko stworzyć dowolną trójwymiarową strukturę. Grafen staje się wtedy porowaty i jeszcze potężniejszy. Badacze z MIT stwierdzili, że "nowy" materiał jest 10 razy bardziej wytrzymały od stali, choć jego gęstość jest mniejsza aż o 95%.

Markus Buehler, szef Departamentu Inżynierii Cywilnej i Środowiskowej (CEE) w MIT porównał opracowanie nowej formy grafenu do papieru. Zwrócił on uwagę, że papier posiada małą wytrzymałość, lecz gdy przykładowo zwiniemy go w tubę, może wtedy podtrzymać pewien ciężar.

"Można wykorzystać materiał grafenowy lub skorzystać z odkrytej przez nas geometrii i zastosować ją z innymi materiałami, takimi jak polimery czy metale. Materiał można zastąpić czymkolwiek. Geometria jest tu dominującym czynnikiem." - powiedział Markus Buehler.

Naukowcy z MIT stworzyli grafenowy żyroid w drukarce 3D. Jego nowa forma z pewnością znajdzie pewne zastosowania. Z kolei nowa konfiguracja geometryczna sprawi, że wielkie konstrukcje, takie jak mosty, staną się jeszcze bardziej wytrzymałe

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Andrzej Muras

"Bardziej wytrzymały od stali

"Bardziej wytrzymały od stali". Wytrzymały na co? Na ściskanie, na rozciąganie, na zginanie? A tak przy okazji skoro autor wspomniał o papierze. Doskonale znamy tekturę falistą. Jest ona dość wytrzymała na zginanie, ale tylko w jednym kierunku. Wystarczy jednak kilka warstw tektury falistej skleić tak, zeby ich wygarbienia się krzyżowały, a otrzymamy lekką i wytrzymała w każdym kierunku płytę. Taką "papietową sklejkę".Wypróbowałem i doprawdy dziwi mnie, że nigdy i nigdzie na taki tani i dobry materiał nie natrafiłem. Zachęcam do stosowania (nie będę dochodził praw autorskich Smile )

Skomentuj