Tragiczna bilans pandemii COVID-19: ponad 3 miliony ofiar nadmiarowych w krajach zachodnich

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według najnowszych badań, pandemia COVID-19 pochłonęła ponad 3 miliony ofiar w 47 krajach zachodnich w ciągu pierwszych trzech lat jej trwania. Eksperci alarmują, że wysoki poziom nadmiernej śmiertelności utrzymuje się, pomimo masowych szczepień i wprowadzonych środków ochronnych.

 

Holenderscy lekarze pod przewodnictwem profesor Saskii Mostert z Vrije Universiteit Amsterdam przeanalizowali dane dotyczące zmian współczynników umieralności w latach 2020-2022 w krajach Zachodu. Porównali je z danymi z lat 2015-2019, aby określić skalę nadmiernej śmiertelności spowodowanej pandemią.

 

Okazało się, że w wyniku bezpośrednich i pośrednich skutków rozprzestrzeniania się koronawirusa, zmarło łącznie 3,098 miliona mieszkańców rozwiniętych krajów zachodnich. Największa liczba ofiar, ponad 1,2 miliona, miała miejsce w 2021 roku, kiedy pojawiły się groźne warianty alfa i delta wirusa SARS-CoV-2.

 

Zaskakujące jest, że pomimo powszechnych szczepień i wprowadzonych środków ochronnych, w 2022 roku poziom nadmiernej umieralności wciąż pozostawał bardzo wysoki, przekraczając 800 tysięcy zgonów.

 

Naukowcy odkryli również duże różnice we wskaźnikach nadmiernej umieralności między poszczególnymi krajami i regionami. Niektóre państwa, jak Grenlandia, Dania, Luksemburg, Nowa Zelandia, Kanada i Australia, zdołały uniknąć silnego wzrostu liczby zgonów. Jednocześnie w wielu innych krajach rozwiniętych, takich jak Litwa, Słowacja, USA, Czechy, Chorwacja i Bułgaria, poziom nadmiernej umieralności gwałtownie wzrósł.

 

Zdaniem ekspertów, władze tych krajów powinny dokładnie zbadać przyczyny i konsekwencje rozprzestrzeniania się COVID-19, aby lepiej przygotować się na walkę z kolejnymi wybuchami groźnych chorób zakaźnych w przyszłości.

 

Pandemia COVID-19 okazała się prawdziwą tragedią dla milionów ludzi na całym świecie. Niestety, kraje Zachodu nie były w stanie w pełni opanować rozprzestrzeniania się wirusa, co doprowadziło do ogromnej liczby ofiar śmiertelnych. Konieczne jest wyciągnięcie wniosków z tej bolesnej lekcji i podjęcie zdecydowanych działań, aby lepiej chronić ludność przed skutkami przyszłych epidemii.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj