Tokamak Energy wytworzył plazmę, której temperatura była wyższa od wnętrza Słońca

Kategorie: 

Źródło: Tokamak Energy

Brytyjska firma osiągnęła sukces w pracach nad fuzją jądrową. W tokamaku ST40 udało się wytworzyć plazmę gorętszą od wnętrza Słońca.

 

Tokamak Energy to brytyjska, stosunkowo młoda firma, która w 2017 roku uruchomiła swój reaktor fuzji jądrowej ST40. Podczas niedawnych eksperymentów, tokamak wyprodukował plazmę o temperaturze 15 milionów stopni Celsjusza. To jest o milion więcej od temperatury, jaka panuje wewnątrz naszej gwiazdy.

Źródło: Tokamak Energy

Naukowcy zaangażowani w ten projekt zamierzają docelowo wyprodukować supergorącą plazmę o temperaturze 100 milionów stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura jest niezbędna, aby dochodziło do łączenia się (fuzji) deuteru i trytu. W trakcie tego procesu wydzielana jest czysta energia.

 

Stellaratory i tokamaki symulują procesy zachodzące wewnątrz gwiazd. Zachodzi w nich kontrolowana reakcja termojądrowa. Naukowcy zamierzają ujarzmić fuzję termojądrową, aby móc produkować ogromne ilości czystej i taniej energii. Prace nad nowym sposobem pozyskiwania energii trwają na całym świecie od wielu lat.

Źródło: Tokamak Energy

Tokamak Energy zapowiada komercjalizację energii termojądrowej najpóźniej w 2030 roku. Warto zaznaczyć, że najnowsze osiągnięcie brytyjskiej firmy to nic w porównaniu do sukcesów, które osiągnęli np. chińscy naukowcy – w 2016 roku, Instytut Fizyki Plazmowej Chińskiej Akademii Nauk w Hefei zdołał rozgrzać plazmę w swoim reaktorze EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) do temperatury aż 50 milionów stopni Celsjusza. Przypuszcza się, że jeśli postępy będą kontynuowane, energię z fuzji jądrowej będziemy mogli pozyskiwać na skalę komercyjną za jakieś 10-15 lat.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika goku

Fuzje mozna uzyskac albo

Fuzje mozna uzyskac albo przez cisnienie albo przez temperature. Zgadza sie kondzio92, temperatura to nic innego jak predkosc poruszania sie czasteczek. Jezeli czasteczki poruszaja sie bardzy szybko to w wyniku zderzenia moga sie ze soba zlączyć. To samo jezeli sa odpowiednio "mocno" sciskane:>

Portret użytkownika Andrzej Muras

"100 milionów stopni

"100 milionów stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura jest niezbędna, aby dochodziło do łączenia się (fuzji) deuteru i trytu" - To nieprawda. Do takiej fuzji dochodzi wszak we wnętrzu słońca, gdzie temperatura nie przekracza 14 mln. stopni.

Portret użytkownika kondzio92

Może na ziemii w reaktorze

Może na ziemii w reaktorze potrzeba wyższej temperatury bo ciśnienie jest niższe? Tak na prawdę nie wiem, ale zgaduję że we wnętrzu słońca ciśnienie jest dużo wyższe niż w reaktorze bo i paliwa jest dużo więcej. 

Skomentuj