THEIA będzie śledzić dane przesyłane przez internet

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
W jaki sposób pakiety danych przemierzają sieć? W którym momencie i gdzie, potencjalny przeciwnik może dołączyć złośliwy kod? W chwili obecnej wiedza na ten temat jest bardzo ograniczona, ale dzięki nowemu projektowi prowadzonemu przez DARPA, Siły Powietrzne USA we współpracy z amerykańską uczelnią cywilną wiedza na ten temat może zostać poszerzona.

 

 

THEIA - to nowy program, na który DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) oraz Air Force Research Laboratory (Laboratorium Badań Sił Powietrznych USA) przeznaczyły 4,2 milliona dolarów. Kwota ta w postaci grantu została przyznana placówce naukowej Georgia Institute of Technology College of Computing. Celem projektu jest dokładna analiza sposobów przemieszczania się pakietów danych pomiędzy komputerami w Internecie. Szczególny nacisk położony jest na  uzyskanie wiedzy, gdzie i jak przesyłane dane mogą być modyfikowane bez wiedzy użytkowników przez tzw. hakerów.

Wyniki badań będą miały duży wpływ na takie branże, w których bezpieczeństwo przesyłania danych ma szczególne znaczenie. Głównymi zainteresowanymi będą - banki, sklepy oraz podmioty handlujące w Internecie. Dr Wenke Lee  profesor z College of Computing, w uczelnianym czasopiśmie Georgia Tech w wydaniu z 30 lipca oznajmił przystąpienie do projektu. Ponadto dodał, Jeśli mamy możliwość pełnego śledzenia, jak dane są przetwarzane, aż do osiągnięcia zamierzonego odbiorcy, wtedy możemy lepiej wykrywać i blokować potencjalne zagrożenia."

 

W ramach projektu odbywać się będzie śledzenie i rejestracja danych na trzech różnych poziomach: punkt interakcji użytkownika z programem, przetwarzanie danych wejściowych przez program oraz interakcja programów i sieci z systemem operacyjnym. Obecnie możliwość śledzenia przepływu informacji jest ograniczona tylko do jednej z tych warstw.

THEIA - bogini światła

W nowoczesnym społeczeństwie informacyjnym, ważne jest zapewnienie pełnej przejrzystości podczas przesyłu danych, bez ujawniania ich zawartości, lecz z pełną informacją o tym co dzieje się z pakietami podczas ich „podróży” w sieci. Pewnie dlatego nazwa projektu pochodzi od imienia greckiej bogini światła. THEIA jest próbą naukowego podejścia do tematu transmisji danych i uzyskania pełnej wiedzy o procesach im towarzyszących.

 

 

Źródło artykułu: http://military-tech.blog.pl/2015/08/10/theia-bedzie-sledzic-dane-przesylane-przez-internet/

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj