Testy wykazały, że stellarator W7-X funkcjonuje prawidłowo

Kategorie: 

Źródło: Max-Planck-Institut für Plasmaphysik

W zeszłym roku, w Instytucie Fizyki Plazmowej Maxa Plancka w niemieckim Greifswald, stellarator Wendelstein 7-X (W7-X) po raz pierwszy wytworzył plazmę helową. Pojawiło się jednak pytanie, czy urządzenie faktycznie będzie pracować zgodnie z przewidywaniami. Na szczęście, najnowsze testy rozwiały wszelkie wątpliwości.

 

Zespół badawczy z Niemiec i USA potwierdził, że największy na świecie stellarator W7-X potrafi wytworzyć supersilne, trójwymiarowe pola magnetyczne, które spełniają oczekiwania naukowców, zaangażowanych w projekt. Testy miały ogromne znaczenie, ponieważ pola magnetyczne pozwolą zawiesić plazmę tak aby nie dotykała ścian komory reaktora.

 

Badania polegały na wysyłaniu wiązki elektronów wzdłuż linii pola magnetycznego. Następnie przecinano je z pomocą pręta fluorescencyjnego, co spowodowało, że światło zaczęło przyjmować kształt odpowiadający polu magnetycznemu, tak jak przedstawiono na poniższym zdjęciu.

Źródło: Nature Communications

Stellarator to urządzenie, które służy do wytwarzania plazmy i przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej. Dzięki niemu, możemy uzyskać nieograniczone źródło energii. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż wewnątrz reaktora muszą powstać warunki takie, jakie panują we wnętrzu gwiazd. Plazma musi uzyskać temperaturę 100 milionów stopni Celsjusza, aby zaszły w niej wspomniane reakcje termojądrowe.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj