Teoria Stephena Hawkinga została potwierdzona! Powierzchnia czarnych dziur nie może się zmniejszać

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jedno z najsłynniejszych praw istnienia czarnych dziur, przewidziane przez fizyka Stephena Hawkinga, zostało niedawno potwierdzone za pomocą fal grawitacyjnych. Zgodnie z twierdzeniem Hawkinga o powierzchni czarnych dziur z początku lat 70., powierzchnia tych obiektów, nie może się zmniejszać z czasem.

 

Ta zasada jest ściśle związana z drugą zasadą termodynamiki, która mówi, że entropia lub nieporządek układu zamkniętego musi zawsze wzrastać. Ponieważ entropia czarnej dziury jest proporcjonalna do jej powierzchni, obie muszą zawsze rosnąć. Wyniki nowego badania są wskazówką co do fundamentalnego znaczenia czarnych dziur we wszechświecie.

 

 

Obszar powierzchni czarnej dziury, jest określony przez kulistą granicę zwaną horyzontem zdarzeń. Po jej przekroczeniu, nawet światło, nie może uciec przed potężnym przyciąganiem grawitacyjnym. Zgodnie z interpretacją ogólnej teorii względności Hawkinga, powierzchnia czarnej dziury wzrasta wraz z jej masą, a żaden obiekt wrzucony do środka nie może się wydostać, jej powierzchnia nie może się więc zmniejszyć.

 

 

Aby przetestować tę teorię, naukowcy przeanalizowali fale grawitacyjne lub zmarszczki w strukturze czasoprzestrzeni, utworzone 1,3 miliarda lat temu przez dwie gigantyczne czarne dziury, które krążyły ku sobie z dużą prędkością. Dzieląc sygnał odbierany przez detektory LIGO i VIRGO na dwie połowy – przed i po połączeniu czarnych dziur – naukowcy obliczyli masę i rotację zarówno dwóch oryginalnych czarnych dziur, jak i nowej, połączonej. Te liczby z kolei pozwoliły im obliczyć powierzchnię każdej czarnej dziury przed i po zderzeniu.

 

 

Powierzchnia nowo utworzonej czarnej dziury była większa niż dwóch pierwszych łącznie, co potwierdza „prawo powierzchni” Hawkinga z ponad 95% pewnością. Jak zauważają autorzy nowego badania, ich wyniki są w dużej mierze zgodne z oczekiwaniami. Potwierdzenie przez naukowców prawa obszaru wydaje się sugerować, że właściwości czarnych dziur są ważnymi wskazówkami na temat ukrytych praw rządzących wszechświatem.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika fibrol

No, w jakiś sposób trzeba

No, w jakiś sposób trzeba swoje potrzeby socjalne zabezpieczać, Jeżeli można to robić pisaniem głupot, to czemu nie.

We Wszechświecie nie ma układów izolowanych. Więc II zasada termodynamiki, chociaż słuszna, czarnych dziur nie dotyczy, bo takich także nie ma. Schwarzschild nie wziął pod uwagę tego, że gęstość energii i tzw. masy maleje wraz ze wzrostem obiektu kosmicznego. Tego obejść się nie da. Nie można więc zgromadzić tyle materii, aby się zapadła pod swoim ciężarem, jak uważał Schwarzschild.

Nawet teoretycznie, gdyby istniały takie twory, jak czarne dziury, to mogłyby okrążać tylko barycentrum, a to byłoby nieruchome. Zmiany tej grawitacji, która poza tym przyciąganiem się materii nie jest, nie mogłyby powstawać.

Hawking był zdolnym matematykiem, ale był też autystą, a autyści mają zniekształcony obraz rzeczywistości obiektywnej, bo autyzm jest intelektualnym deficytem.

Portret użytkownika Ten

Człowieku o czym ty mówisz w

Człowieku o czym ty mówisz w ogóle? Prawie nic co napisałeś nie ma sensu ani pokrycia w fizyce. Oczywiście że materia sie może zapaść pod wpływem grawitacji. Jak chcesz temu przeczyć to dawaj jakieś źródła, jakieś badania, cokolwiek na swoje poparcie. Aktualny model wszechświata przewiduje istnienie takich obiektów jak czarne dziury  czy gwiazdy neutronowe i prawa fizyki się zupełnie zgadzają, jedynie są niekompletne i ciągle rozwijane na bazie głębszych badań i obserwacji. 

Coś przeczytałeś pobieżnie i odrazu chcesz się kłócić z naukowcami którzy życie w temacie spędzili? Z polszczyzną ci też nie idzie bo w niektórych miejscach nie wiadomo nawet o czym piszesz. 

Skomentuj