Temperatury w Arktyce są najwyższe od 44 tysięcy lat

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Jak wynika z badania opublikowanego w Geophysical Research Letters, średnie temperatury w okresach letnich we wschodniej części Kanadyjskiej Arktyki przez ostatnie sto lat są najwyższe, biorąc pod uwagę okres czasu, który może wynosić co najmniej 44 tysiące lat, a być może nawet 120 tysięcy lat. Przeprowadzone badanie ma być rzekomo pierwszym, bezpośrednim dowodem na globalne ocieplenie.

 

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Kolorado, któremu przewodził profesor Gifford Miller, przeanalizował 145 próbek szczątków mchu, które znajdowały się w górach na Ziemi Baffina, narażone na recesję lodu. W trakcie ich zbierania znajdowały się około 90 centymetrów pod powierzchnią lodu, który topnieje ze średnią prędkością 2-3 metrów na rok. Wykorzystując metodę datowania radiowęglowego uczeni ustalili, że mchy nie były wystawione na czynniki atmosferyczne od co najmniej 44 tysięcy lat. Metoda ta jest jednak mało dokładna, dlatego liczba ta, według zespołu badawczego, może wynosić nawet 120 tysięcy lat.

 

Profesor Gifford Miller powiedział, że badanie to informuje nas o ociepleniu, które jest poza jakąkolwiek znaną, naturalną zmiennością i musi to być związane ze wzrostem emisji gazów cieplarnianych w atmosferze, co rzekomo zostało wywołane przez człowieka. Arktyka ociepla się od początku ubiegłego wieku ale dopiero od lat 70. widać największe tego efekty. Badacze twierdzą, że wszystkie czapy lodowcowe na Ziemi Baffina i tak znikną, nawet jeśli nie ma globalnego ocieplenia.

 

 

Źródło: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/2013GL057188/abstract

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj