Telefony komórkowe mogą zostać naładowane za pomocą dźwięku

Kategorie: 

Źródło: www.freedigitalphotos.net
Naukowcy opracowują kolejne wynalazki, które pozwolą naładować baterię telefonu komórkowego i będą alternatywą dla tradycyjnego podłączania urządzenia do gniazdka. Najnowszym takim wynalazkiem jest telefon, który wykorzystuje dźwięk ze swojego otoczenia do naładowania swojej baterii.

 

Dotychczasowe próby naładowania telefonu komórkowego poprzez dźwięk były skazane na niepowodzenie. Południowokoreańscy naukowcy pracowali nad taką możliwością już kilka lat temu, ale powstały w ten sposób ładunek elektryczny okazał się niewystarczający. Jednak tym razem, podobną technologię opracowali uczeni z Queen Mary University of London (QMUL) i z korporacji Nokia.

 

Najpierw umieszczono powłokę z ciekłego tlenku cynku na tworzywie sztucznym, który następnie poddano mieszaninie odpowiednich substancji chemicznych i podgrzano do temperatury 90 stopni Celsjusza. Spowodowało to, że tlenek cynku przybrał postać nanopręcików. Tlenek cynku potrafi wytwarzać prąd elektryczny wykorzystując efekt piezoelektryczny. Gdy poddawany jest on falom dźwiękowym, nanopręciki będą się zginać i produkować ładunek elektryczny.

 

Urządzenie gromadzące energię, które umieszczono do telefonu komórkowego, potrafi generować do pięciu woltów, wykorzystując tylko i wyłącznie szum i dźwięki z otoczenia. Gdyby dzisiejsze telefony posiadały taką technologię, mogłyby one działać o wiele dłużej a być może moglibyśmy nawet całkowicie pozbyć się baterii w urządzeniu.

 

 

Źródło: Gizmag

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika ZielarzKrakowski

ludzkie DNA też tak działa:

ludzkie DNA też tak działa: nacisk dźwięku na blonę komórkową zmienia ciśnienie wewnątrz; ciśnienie kompresuje DNA i mitochondria, zaś ono wytwarza prąd i fotony. Efekt - dobry dźwięk nas leczy, zły nas niszczy.
 
Znane od tysięcy lat pod postacią mantry.
 

Skomentuj