Technologie bazujące na falach mózgowych mogą ułatwić hakerom wykradanie haseł

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Sprzęt do wykrywania fal mózgowych staje się coraz bardziej popularny w kontrolowaniu zrobotyzowanych zabawek oraz gier wideo za pomocą własnego umysłu. Jednak eksperci techniczni obawiają się, że nowe technologie mogą narażać ich użytkowników na ataki hakerskie.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Alabama w Birmingham przeprowadzili badania na temat nowych gadżetów działających na zasadzie elektroencefalografii – nieinwazyjnej metody diagnostycznej, służącej do badania bioelektrycznej czynności mózgu. Wykazano, że technologia ta może być użyta do wykradania haseł użytkowników w momencie, gdy podłączeni do urządzenia wykonywaliby czynności bankowe.

 

Zespół naukowców zastosował specjalny algorytm, aby sprawdzić, czy istnieje możliwość odgadnięcia hasła wpisywanego przez użytkowników podczas badania. Oprogramowanie potrzebowało jedynie 200 znaków aby przystąpić do zgadywania. Szanse na zgadnięcie czterocyfrowego numeru PIN wzrosły z 1 na 10 000 do 1 na 20, a szansa zgadnięcia sześcioliterowego hasła wyniosła 1 na 500.

Nowe urządzenia otwierają ogromne możliwości dla zwykłych użytkowników, ale mogą również powodować znaczne zagrożenia ich bezpieczeństwa i prywatności. Słuchawki bazujące na technologii EEG były wykorzystywane od ponad 50 lat w celu zbadania mózgu bez konieczności otwierania czaszki. Niedawno zaczęto je wykorzystywać do pomagania osobom niepełnosprawnym.

 

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność technologii elektroencefalografii i różnorodnych sposobów jej wykorzystania nieuniknione jest, że stanie się ona częścią naszego życia. Wymaga to analizy potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa i prywatności, aby zwiększyć świadomość użytkowników nowych technologii i stworzyć realne rozwiązania dla złośliwych ataków hakerskich.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj