Technologia Li-Fi przyszłością Internetu
Image
W dzisiejszych czasach dostęp do Internetu zaczyna być uważany za jedno z podstawowych praw człowieka. Coraz więcej urządzeń łączy się z Internetem, jednak dostęp do niego jest nadal nierówny. Nową drogę do łączności, gwarantującą większą przepustowość oraz szybkość, ma zapewnić Li-Fi.
Technologia Li-Fi wykorzystuje modulowany sygnał świetlny LED zamiast modulowanego sygnału radiowego, aby przesyłać dane poprzez połączenie internetowe. System LiFi-X firmy PureLiFi jest w pełni bezprzewodową technologią przesyłu danych, wykorzystującą do komunikacji światło widzialne lub fale elektromagnetyczne 100 tysięcy razy krótsze od używanych obecnie w Wi-Fi fal radiowych.
System zapewnia szybkość do 42 Mb/s i jest już używany przez wiele firm na całym świecie w celu testowania oraz udoskonalania technologii. Li-Fi ma być bezpieczniejsze dzięki wysyłaniu i odbieraniu danych poprzez światło, lecz dostęp może być znacznie bardziej ograniczony niż w przypadku Wi-Fi, ponieważ światło nie przechodzi przez ściany. Jest to jednocześnie minus tej technologii, ponieważ do zwiększenia jej zasięgu będzie wymagana inteligentna architektura.
Li-Fi będzie można wykorzystać w warunkach, które nie pozwalają na skorzystanie z Wi-Fi, na przykład dostęp do Internetu będzie możliwy podczas lotu samolotem oraz w obrębie instalacji petrochemicznych, gdzie ryzyko iskier sprawia, że anteny radiowe są zbyt niebezpieczne do zastosowania.
Póki co sprzęt Li-Fi jest zbyt duży, aby mógł być używany w urządzeniach mobilnych, a miniaturyzacja projektu jest jednym z największych celów firmy. Zapotrzebowanie konsumentów na bezprzewodowe dane utrudnia codzienne funkcjonowanie sieci Wi-Fi. Oczekuje się, że do 2021 roku liczba urządzeń mobilnych wzrośnie do 11,6 miliardów, przekraczając planowaną populację planety (7,8 miliarda).
W lutym 2016 roku, podczas testów za pomocą technologii Li-Fi przesyłano dane z prędkością do 1 GB na sekundę, co było 100 razy szybsze od obecnie dostępnych technologii Wi-Fi. Z kolei w testach laboratoryjnych stwierdzono, że połączenie Li-Fi może być zdolne do transmitowania do 224 GB na sekundę. Tylko do sierpnia zeszłego roku naukowcy wysyłali dane 20 razy szybciej niż w lutym, a to dopiero początek.
- Dodaj komentarz
- 383 odsłon
Przeciez to stara technologia
Przeciez to stara technologia transmisji optycznej a'la pilot do telewizora. I przy uzyciu transmisji z podzialem pasma mozna transmitowac tym Tbps.
Moduly 200Mbps sa do kupienia