Technologia komunikacji między pojazdami może naruszać prywatność
Image
Źródło: Amerykański Departament Transportu
Urzędnicy z Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych poinformowali właśnie, że wkrótce wszystkie nowe samochody oraz lekkie ciężarówki będą wyposażane w specjalną technologię, która pozwoli na automatyczną i nieustanną komunikację między pojazdami. Rozwiązanie to ma pomóc zwiększyć bezpieczeństwo na jezdni, jednak znów pojawia się problem dotyczący ludzkiej prywatności.
System o którym mowa, będzie stale wysyłał informacje z jednego pojazdu do drugiego (V2V) w ramach technologii Dedicated Short-Range Communications (DSRC). Przesyłane informacje będą dotyczyć przede wszystkim położenia samochodu, kierunku przemieszczania się i jego prędkości. Niektóre systemy pozwolą kierowcom wybrać, czy pojazd w razie niebezpieczeństwa ma się automatycznie zatrzymać. Departament Transportu USA uważa, że pomoże to uniknąć kolizji.
Co ciekawe, technologia DSRC była opracowywana już w ciągu ostatniej dekady. Szacuje się iż pomoże ona zapobiec nawet do 80% wypadków. Amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że wprowadzenie tego systemu zajmie co najmniej kilka lat. Oczywiście jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, wprowadzenie takiej technologii może mieć drugie ukryte dno.
Oprócz istotnych korzyści, dotyczących bezpieczeństwa na jezdni, istnieją obawy, że ludzka prywatność zostanie naruszona. Producenci samochodów będą w posiadaniu danych, które z pewnością przydałyby się odpowiednim służbom. Warto przypomnieć wypowiedź wiceprezydenta ds. marketingu Forda Jima Farley'a, który powiedział niedawno, że "mamy GPS w waszych samochodach, więc wiemy co robicie".
To powoduje z kolei, że nie ufamy nowym wynalazkom i technologiom właśnie ze względu na obawy przed naruszaniem naszej prywatności. W przypadku technologii DSRC zapewnia się oczywiście, że nie będzie gromadzić ani przesyłać żadnych danych. Jednak kiedyś zapewniano nas również, że nie jesteśmy śledzeni a wiadomo przecież, że szpiegowanie ludzi odbywa się na poziomie dziennym np. poprzez internet, telefony komórkowe, kamery w laptopach a nawet telewizory.
Na podstawie: http://www.wired.com/autopia/2014/02/feds-v2v/
- Dodaj komentarz
- 1480 odsłon