Technika edycji genów CRISPR/Cas9 jest potencjalnie niebezpieczna dla ludzi

Kategorie: 

Źródło: Novartis

Zaawansowana technika edycji genów CRISPR/Cas9 miała zrewolucjonizować współczesną medycynę. Okazuje się jednak, że te molekularne nożyczki mogą nie tylko leczyć, ale też wyrządzić bardzo poważne, być może nawet nieodwracalne szkody w ludzkim genomie.

 

Naukowcy z brytyjskiego instytutu Wellcome Trust Sanger Institute odkryli, że technika CRISPR/Cas9 jest o wiele bardziej niebezpieczna niż dotychczas sądzono. Systematyczne badania przeprowadzone na mysich i ludzkich komórkach wykazały, że nowatorska metoda inżynierii genetycznej często wywołuje rozległe mutacje.

 

Zastosowanie CRISPR/Cas9 powodowało niekontrolowaną delecję i insercję DNA. Mogłoby to prowadzić do włączenia lub wyłączenia ważnych genów, co z kolei mogłoby mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Co więcej, niektóre zmiany zachodziły zbyt daleko od miejsca edycji, aby można było je zidentyfikować z pomocą standardowych metod genotypowania.

Pierwsze doniesienia o niebezpieczeństwach związanych ze stosowaniem edytora genów pojawiały się w zeszłym roku. Jest to bardzo niepokojąca wiadomość, ponieważ wiele firm zainwestowało ogromne pieniądze w badania i rozwój techniki CRISPR/Cas9. Teraz okazuje się, że jest ona potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia, podczas gdy w Chinach rozpoczęto pierwsze badania kliniczne z zastosowaniem CRISPR/Cas9, a w Stanach Zjednoczonych trwają przygotowania do pierwszych testów na ludziach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Reticula

Wystarczyłoby kwantowym

Wystarczyłoby kwantowym wyliczeniem możliwych symulacji, uczynić symulakrę gdzie następnie będzie się babrać ze swoimi "nożyczkami", to jest odpowiednio segmentując, pobierając i wszczepiając wyliczenia kwantowych symulacji holograficznego eteru w prawdopodobieństwo uzyskania supermocy (wre are the gods), to jest boskich przywilejów.

Portret użytkownika suawco

Może DNAprocesor pomoże

Może DNAprocesor pomoże rozwiązać ten problem, bo wiadomość na dziś jest fatalna. Pierwsze próby stworzenia takiego procesora już zakończyły się pomyślnie przetestowana na identyfikacji cyfr pisanych ręcznie, więc powinien sie też dobrze sprawdzić do dokładnego zlokolizowania szukanego fragmentu DNA do edycji.

Skomentuj