Szympansy zachowują zdolność uczenia się nowych umiejętności przez całe życie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Afrykańscy i europejscy naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia - szympansy zachowują zdolność uczenia się nowych umiejętności nie tylko w dzieciństwie, ale również w wieku dorosłym. To niezwykle ważne ustalenie, które może rzucić nowe światło na ewolucję zdolności poznawczych u naszych najbliższych krewnych.

Badacze obserwowali przez lata życie 70 dzikich szympansów żyjących w Parku Narodowym Taï na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Okazało się, że małpy te posługują się różnymi narzędziami, takimi jak zaostrzone patyczki, do pozyskiwania trudno dostępnego pożywienia. Co ciekawe, umiejętności te doskonaliły się nie tylko w okresie dzieciństwa i dojrzewania, ale także przez kolejne 15 lat życia szympansów.

"Nasze obserwacje pokazują, że szympansy doskonalą swoje umiejętności posługiwania się narzędziami w celu zdobycia trudno dostępnego pożywienia już w wieku dorosłym. Potwierdza to hipotezę, że rozwój dużego mózgu u wspólnych przodków małp człekokształtnych i człowieka pozwolił im się utrzymać zdolność uczenia się przez pierwsze dwie dekady życia" - wyjaśnia Roman Wittig, czołowy badacz z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej w Lipsku.

To niezwykle ważne odkrycie, które sugeruje, że podobną zdolnością do długotrwałego uczenia się charakteryzował się również wspólny przodek człowieka i szympansów. Może to oznaczać, że ten mechanizm poznawczy odegrał kluczową rolę w rozwoju technologicznym naszego gatunku.

 

Analiza nagrań wideo zebranych przez naukowców pokazała, że szympansy stopniowo doskonaliły swoje umiejętności posługiwania się narzędziami, ucząc się prawidłowego trzymania i manipulowania nimi. To zaskakująco podobne do procesów uczenia się obserwowanych u małych dzieci.

 

Badacze podkreślają, że odkrycie to stawia szympansy w zupełnie nowym świetle - nie tylko jako niezwykle inteligentne i społeczne stworzenia, ale także jako posiadające zdolność do długotrwałego rozwoju poznawczego, podobną do tej obserwowanej u ludzi. To kolejny dowód na to, jak wiele łączy nas z naszymi najbliższymi kuzynami w świecie przyrody.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj