Szwedzcy astronomowie proponują sposób wykrywania „niewidzialnych” meteoroidów

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Naukowcy ze Szwecji zaproponowali nowy sposób poszukiwania meteorów. Poinformowało o tym biuro prasowe szwedzkiego uniwersytetu w Umeå.

 

Każdego dnia do ziemskiej atmosfery dostaje się od 10 do 200 ton materiału z kosmosu, składającego się z cząstek pyłu i większych fragmentów - meteoroidów. Kiedy meteoroid wchodzi w atmosferę ziemską i spala się jako meteor, jego materiał jest rozpraszany w atmosferze. Większość z tych meteorów jest niewidoczna dla oka, ale można je wykryć za pomocą radaru.

 

Nowa metoda zaproponowana przez Daniela Kastinena opisuje nowe metody analizy danych radarowych. Dzięki nim możliwe było wykrycie wielu nowych meteorów na dużych wysokościach za pomocą rodzimego radaru zainstalowanego w Japonii. Ponadto naukowiec wykorzystał system radarowy EISCAT do pomiaru parametrów kosmicznych śmieci pozostałych po rosyjskim satelicie Kosmos-1408, który został zniszczony podczas testu broni antysatelitarnej w listopadzie 2021 roku. 

 

Korzystając z nowych metod analizy, był w stanie oszacować rozmiar powstałych fragmentów. Fizyk zaproponował również metodę wyznaczania orbit obiektów kosmicznych. Badanie przyczynia się do lepszego zrozumienia środowiska kosmicznego w pobliżu Ziemi i opracowania dokładniejszych map rosnących śmieci kosmicznych.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj