Sztuczne mięśnie inspirowane origami mogą zrewolucjonizować miękkie roboty

Kategorie: 

Źródło: MIT/Shuguang Li

Naukowcy opracowali sztuczne mięśnie wzorując się na ludzkich mięśniach i origami. Wynalazek posiada duży potencjał, gdyż potrafi unieść przedmiot cięższy tysiąckrotnie od samego siebie. Technologia może w przyszłości znaleźć zastosowanie w tzw. miękkich robotach.

 

Urządzenie zostało zbudowane przez naukowców z MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory i Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering. Składa się ze sztywnego szkieletu i miękkich mięśni. Wynalazcy czerpali inspirację z origami - znanej techniki składania papieru.

Źródło: MIT

Sztuczne mięśnie potrafią unieść obiekt o masie tysiąc razy większej od siebie, a zatem są znacznie silniejsze od ludzkich. Miękkie roboty mają wielki potencjał, którego dotychczas nie można było wykorzystać właśnie ze względu na brak wystarczającej siły.

Technologie tego typu okażą się przydatne w sytuacjach, gdzie potrzebna jest duża siła oraz zręczność przy podnoszeniu delikatnych towarów. Dlatego sztuczne mięśnie można stosować w magazynach. Skorzystają z nich także roboty, które tak jak człowiek potrzebują mięśni, aby podnosić ciężkie przedmioty.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Nie jest dobrze - "mięsień"

Nie jest dobrze - "mięsień" po przetarciu - jak dętka. Może w hali fabrycznej będzie działać, ale na "polu walki" - nieprzydatny. Jest jeszcze sprawa trwałości (odporności na zginanie). 100000 przegięć, chyba to nie wytrzyma

Skomentuj