Sztuczna macica po raz drugi doprowadziła do prawidłowego rozwoju jagnięcia

Kategorie: 

Źródło: Partridge et al 2017

Drugi z kolei zespół naukowców udowodnił, że jest w stanie z powodzeniem rozwinąć płód jagnięcia w sztucznej macicy. Okazuje się, że pewnego dnia technologia ta będzie mogła służyć ludziom.

 

Opublikowany w czasopiśmie American Journal of Obstetrics and Gynecology raport przedstawia, w jaki sposób jagnię rozwijało się w sztucznej macicy. Nowa technologia ma być w przyszłości wykorzystywana do ratowania wcześniaków.

 

Jagnię nie rozwijało się w sztucznej macicy od początku - zostało w niej umieszczone jedynie na tydzień. W momencie analogicznym do 23 tygodnia płodu ludzkiego, zwierzę zostało umieszczone w przezroczystej plastikowej torbie wypełnionej wodami płodowymi.

Pępowina płodu została połączona z maszyną, która dostarczyła mu płyn owodniowy, tak jak ma to miejsce w naturalnym łonie matki. Było to najważniejsze dokonanie, ponieważ jednym z największych problemów z utrzymaniem przy życiu przedwcześnie urodzonych niemowląt jest zapewnienie im wystarczającej ilości tlenu. Podłączenie niedorozwiniętych płuc do respiratora może być bardzo szkodliwe dla narządów, które jeszcze się kształtują.

 

Badania osiągnęły bardzo podobne wyniki. Przed nimi, jakikolwiek płód jagnięcy zdołał przetrwać w sztucznej macicy tylko 60 godzin. Teraz, przy użyciu nowej technologii, wynik ten uległ nieporównywalnej poprawie. Ostatecznie metoda ma być dostępna do ratowania wcześniaków, będzie to jednak wymagało jeszcze sporo czasu pracy, a także zmiany opinii publicznej na temat tego typu praktyk.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika suawco

Raczej nie będą rodzić w

Raczej nie będą rodzić w ogóle, bo ta technologia pozwoli na wzrost płodu już od zarodka, a ten też może może powstać in-vitro, po uprzedniej selekcji genetycznej, która odrzucałaby zarodki wadliwe genetycznie i wybierała najlepszy "materiał" genetyczny dla nowego woworodka.

Skomentuj