Sztuczna inteligencja stworzyła kompleksową symulację Wszechświata, a naukowcy nie rozumieją zasady jej działania

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Astrofizycy po raz pierwszy wykorzystali możliwości, jakie oferuje sztuczna inteligencja do wygenerowania złożonej trójwymiarowej symulacji Wszechświata. Okazało się, że algorytm stworzył tak dokładną symulację, że naukowcy nie potrafią do końca zrozumieć jej działania.

 

Symulacje komputerowe mają istotne znaczenie dla astrofizyki teoretycznej. Dzięki nim, badacze mogą lepiej zrozumieć, w jaki sposób kosmos mógłby ewoluować w różnych scenariuszach, gdyby np. ciemna energia zmieniała się w czasie.

 

Najbardziej dokładne symulacje obliczają, w jaki sposób grawitacja przesuwa każdą z miliardów pojedynczych cząstek na przestrzeni całego istnienia Wszechświata. Taki poziom dokładności wymaga jednak czasu – na wykonanie jednej symulacji potrzeba około 300 godzin obliczeniowych. Szybsze metody pozwalają ukończyć te same symulacje już w ciągu około dwóch minut, lecz odbywa się to kosztem mniejszej dokładności.

 

Zespół pod kierownictwem Siyu He z Instytutu Flatiron skorzystał z modelu Deep Density Displacement Model (D3M). Naukowcy udoskonalili głęboką sieć neuronową, o którą opiera się model D3M, dostarczając jej 8 tysięcy różnych symulacji z modelu komputerowego, cechującego się najwyższą dokładnością. Sieci neuronowe pobierają dane do treningu i przeprowadzają obliczenia na podstawie dostępnych informacji. Następnie naukowcy porównują wynik końcowy z oczekiwanym wynikiem. Dalsze szkolenie powoduje, że sieci neuronowe z czasem dostosowują się do szybszego uzyskiwania precyzyjniejszych wyników.

Po przeszkoleniu modelu D3M, naukowcy wykorzystali go do symulacji Wszechświata o szerokości 600 milionów lat świetlnych, a następnie porównali rezultaty z wynikami, które wygenerowały powolne i szybkie modele. Powolne i dokładne podejście potrzebowało setek godzin na wykonanie symulacji, natomiast szybka metoda przyniosła efekty już w ciągu kilku minut. Tymczasem wyniki dostarczone przez model D3M, oparty o sztuczną inteligencję, przerosły wszelkie oczekiwania.

 

Naukowcy z zaskoczeniem odkryli, że model D3M ukończył symulację w zaledwie 30 milisekund przy błędzie względnym na poziomie 2,8%. Dla porównania, szybki model, który potrzebował kilku minut na wykonanie symulacji Wszechświata, uzyskał błąd względny na poziomie aż 9,3%. Jednak największym zaskoczeniem był fakt, że model D3M potrafił dokładnie symulować wygląd Wszechświata w sytuacji, gdy jego niektóre parametry uległy zmianie, choć algorytm nie został nawet do tego wyszkolony.

 

Dlatego naukowcy sami przyznają, że nie rozumieją do końca zasady działania kompleksowej symulacji Wszechświata, jaką wykonał model D3M. Wiadomo jednak, że sztuczna inteligencja może okazać się niezwykle przydatna w astrofizyce teoretycznej i z pewnością wyniesie badania na jeszcze wyższy poziom.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika 1007Y

SI powie nam to, co chcemy

SI powie nam to, co chcemy usłyszeć - na tym polega uczenie sieci, że dostaje parametry wejściowe i jest tresowana tak długo, aż jej odpowiedzi będą zgodne z oczekiwaniami (lub stracimy cierpliwość). Jendak nauczona na odpowiednich przykładach będzie w stanie podać sensowny wynik, otrzymując inne dane niż te, na których była uczona. Oczywiście, nie mona jej bezgranicznie ufać i trzeba jej odpowedź zweryfikować za pomocą obliczeń numerycznych, jednak mając odpowiedź na zmanę parametrów w czasie rzeczywistym możemy dużo szybciej przygotować pakiet danych do sprawdzenia przez superkomputer. To wspaniałe narzędzie.

Portret użytkownika nil

Do obliczenia błędu

Do obliczenia błędu względnego trzeba znać wartość rzeczywistą wielkości mierzonej a tej wielkości dla Wszechświata nie znamy.

 Równie dobrze można napisać, że papuga niegdyś krzycząca co sekundę "Hitler kaput", wyliczała przyszłość Wszechświata i  popełniła przy tym jeszcze mniejszy błąd względny. 

Portret użytkownika Atuan_Retni

Co za bzdury!

Co za bzdury!

Sztuczna inteligencja jest na tyle inteligenta na ile logiczne i słuszne są dostarczone jej algorytmy i dotychczasowa wiedza.Więc  tworzy wyniki przewidywalne z założeniami, a zatem jeżeli jesteśmy w błędzie to i ona będzie głupiai i będzie lepiej lub gorzej powielać nasz punkt widzenia.

Portret użytkownika r.abin

Bardzo fajnie, opisuje to

Bardzo fajnie, opisuje to epizod książki Pratchetta "Nauka Świata Dysku". Prosta SI, układ (dwóch sygnałów f1; f2) We=Wy - zrealizowała w sposób niezrozumiały dla programistów. A ten układ jest rozbudowany. Uczeni - powinni przeczytać w.w książkę

Skomentuj