Sztuczna inteligencja posiada IQ na poziomie 4-letniego dziecka

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Naukowcy wciąż są daleko od opracowania sztucznej inteligencji, która dorównałaby dorosłemu człowiekowi w rozumowaniu. Niemniej jednak dokonuje się postępów metodą małych kroków. Zaawansowane inteligentne oprogramowanie zostało właśnie poddane testowi IQ, które jest normalnie rozwiązywane przez dzieci w wieku przedszkolnym.

 

Pracą zajął się zespół, składający się z uczonych z University of Illinois w Chicago oraz węgierskich badaczy. System SI o nazwie ConceptNet przeszedł przez test WPPSI-III (Wechsler Preschool and Primary Scale of Intelligence). Sztuczna inteligencja uzyskała wynik przeciętny dla 4-letniego dziecka ale wypadła znacznie gorzej w porównaniu do 7-latka.

 

Jak się okazało, oprogramowanie miało problemy z przetwarzaniem języka naturalnego. Jednym z przykładów jaki został wymieniony, to słowo "saw", które w języku angielskim ma dwa znaczenia - "piła" jako rzeczownik oraz "widzieć" w czasie przeszłym. W przypadku prostego pytania: "Do czego służy piła?" system przetłumaczył wspomniane słowo jako "widzieć", dlatego odpowiedź kompletnie straciła sens.

 

Badacze twierdzą, że jeśli uda się poprawić przetwarzanie języka naturalnego to sztuczna inteligencja będzie osiągać w takich testach znacznie lepsze wyniki. Przypomnijmy, że jeszcze 2 lata temu, gdy testowano najbardziej zaawansowany system SI jak na tamte czasy okazało się, że oprogramowanie było porównywalne do 4-letniego dziecka pod względem umiejętności werbalnych, lecz w przypadku zdrowego rozsądku było na poziomie noworodka.

 

 

Źródło: http://techxplore.com/news/2015-10-ai-machine-iq-score-young.html

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj