Sztuczna inteligencja może w przyszłości zastąpić dziennikarzy

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Rozwój sztucznej inteligencji może oznaczać, że już w niezbyt odległej przyszłości algorytmy komputerowe zastąpią człowieka na różnych stanowiskach. Jednym z nich, jak się okazuje, może być właśnie dziennikarstwo.

 

Ktoś mógłby się zastanawiać dlaczego sztuczna inteligencja miałaby zastąpić człowieka w pisaniu artykułów? Otóż jak wynika z badania, przeprowadzonego przez Christera Clerwalla, adiunkta mediów i komunikacji na Uniwersytecie Karlstad w Szwecji, algorytm komputerowy może być bardziej dokładny, wiarygodny i obiektywny, niż prawdziwy dziennikarz.

 

Clerwall poprosił 45 studentów aby wybrali i przeczytali jedno z dwóch podsumowań, dotyczących meczu Narodowej Ligi Futbolowej (NFL) - jedno z nich zostało napisane przez dziennikarza LA Times, drugie natomiast zostało stworzone przez oprogramowanie generatywne. Po przeczytaniu, studenci mieli ocenić artykuł na podstawie treści i wiarygodności oraz przypisać mu jedno z 12 słów: obiektywne, wiarygodne, dokładne, nudne, ciekawe, przyjemne do czytania, jasne, informacyjne, dobrze napisane, użyteczne, opisowe lub spójne.

 

Jak się okazało, artykuł napisany przez prawdziwego dziennikarza został oceniony przede wszystkim jako "dobrze napisany", "jasny" i "przyjemny do czytania". Natomiast tekst wygenerowany przez oprogramowanie otrzymał łatki "opisowy", "informacyjny", "dokładny", "wiarygodny" i "obiektywny". Clerwell nie ukrywał zaskoczenia, że wygenerowany tekst okazał się dla studentów bardziej czytelny od tego drugiego.

 

Na końcu, wszystkich uczestników badania zapytano czy według nich artykuł został napisany przez człowieka, czy przez oprogramowanie. Spośród 27 osób, które przeczytały wygenerowany tekst, 10 z nich myślało, że został on napisany przez dziennikarza LA Times. Dla porównania, 18 studentów wybrało artykuł napisany przez człowieka a 10 z nich uważało iż został on stworzony przez program.

 

Christer Clerwall uważa, że oprogramowania generatywne będą w stanie tworzyć bardzo ogólny zarys informacji, przeznaczonych dla publiki, przykładowo takich jak podsumowanie meczów, czy generowanie innych artykułów, opartych o fakty w bardzo konkretnym kontekście i kategorii. Jego zdaniem, algorytmy stają się coraz lepsze a w niedalekiej przyszłości mogą pojawić się nowi "dziennikarze".

 

Mowa jest oczywiście o sztucznej inteligencji, która mogłaby tworzyć artykuły lub raporty, wykorzystując ogromne ilości danych. Co ciekawe, Clerwall jest pewny, że w niedalekiej przyszłości treści dziennikarskie będą najprawdopodobniej produkowane przez komputery lub algorytmy.

 

 

Źródło: http://www.wired.co.uk/news/archive/2014-03/06/robots-writing-news

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj