Sztuczna inteligencja może rozwiązać największe zagadki Wszechświata

Kategorie: 

Galaktyka M101 – źródło: NASA/JPL-Caltech/CXC/SAO/Detlef Hartmann

Choć współczesna nauka bardzo intensywnie próbuje zrozumieć powstanie i strukturę Wszechświata, wciąż nie potrafimy wyjaśnić wielu bardzo ważnych zjawisk. Do największych tajemnic kosmosu można zaliczyć między innymi ciemną materię, która, choć stanowi większość Wszechświata, jest dla naszego oka dosłownie niewidzialna. Jednak nasza wiedza na tematy kosmiczne może znacząco poszerzyć się dzięki sztucznej inteligencji.

 

Naukowcy pod kierownictwem profesora Takahiro Nishimichi z Instytutu Fizyki Teoretycznej Yukawa z Uniwersytetu w Kioto stworzyli algorytm pod nazwą Dark Emulator, posługując się superkomputerami ATERUI i ATERUI II oraz najszybszą na świecie astrofizyczną symulacją. Nowe narzędzie pozwala zbadać możliwości dotyczące powstania struktur kosmicznych oraz zmianę rozkładu ciemnej materii w czasie podczas ewolucji Wszechświata.

 

Dzięki superkomputerom, w ciągu trzech lat stworzono ogromną bazę danych, którą można teraz odtworzyć w ciągu kilku sekund. Dark Emulator pozwala dowolnie manipulować wartościami kilku kluczowych parametrów Wszechświata – między innymi zawartością ciemnej materii i ciemnej energii. W ten sposób, naukowcy stworzyli w superkomputerach ATERUI i ATERUI II setki wirtualnych Wszechświatów. Dark Emulator uczy się na podstawie dostępnych danych i wyciąga wnioski z nowych zestawów danych bez konieczności tworzenia nowych symulacji.

Podczas testów wykazano, że sztuczna inteligencja z powodzeniem potrafi przewidywać słabe efekty soczewkowania grawitacyjnego z przeglądu nieba Hyper Suprime-Cam oraz trójwymiarowe wzorce rozmieszczenia galaktyk, zarejestrowane w ramach przeglądu Sloan Digital Sky Survey, z dokładnością 2-3%. Dark Emulator potrafi to robić w ciągu kilku sekund, a więc jest potężnym narzędziem. Dla porównania, przeprowadzanie indywidualnych symulacji na superkomputerze bez pomocy sztucznej inteligencji zajęłoby kilka dni.

 

Naukowcy mają nadzieję, że sztuczną inteligencję Dark Emulator będzie można wykorzystać do błyskawicznej analizy ogromnych ilości danych, które pozyskamy w nadchodzących latach. Być może to właśnie ona pozwoli nam dokładnie poznać historię, ewolucję i strukturę Wszechświata.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika machala

Noval Harari tak bardzo

Noval Harari tak bardzo ostrzega przed sztuczną inteligencją i Bill Gates, te typy boją się że ona będzie sprawiedliwa i nie pozwoli bogaczom i bankierom być Bogami na Ziemi. Podzieli wszystko po równo i tego tak się boją bankierzy, nie będą już Bogami tylko nowy algorytm naczelny..

Portret użytkownika ledek

Ciekawe czy sztuczna

Ciekawe czy sztuczna inteligencja blefuje, kłamie, mataczy? Brałem udział w panelu badawczym na temat roli sztucznej inteligencji w reklamie i moderowaniu treści medialnych. Jeśli założyć, że sztuczna inteligencja opiera się na generowaniu prawdy, to nie widzę jej roli w takich dziedzinach jak reklama, cenzura (moderowanie), ocena zdarzeń historycznych czy polityka. Co powiedziałby sztuczna inteligencja Kaczyńskiemu czy Macierewiczowi na temat ich jawnie kłamliwych teorii o przyczynach katastrofy smoleńskiej, Millerowi o zatajaniu torturowania Talibów przez Amerykanów na Mazurach czy o teorii Schetyny, że KL w Oświęcimiu wyzwolili Ukraińcy. Gdy zostali sami, bez sowieckiego dowództwa, "wyzwalali" nas na Wołyniu. Jeśli sztuczna inteligencja poprze teorie tych ludzi, to nie należy się spodziewać sukcesów w nauce. Jeśli nie poprze, a zatrudnimy ja w polityce, to Sejm i Senat należy zwolnić z obowiązków. 

Portret użytkownika Lewak

Jak ktoś nie ma własnej, to

Jak ktoś nie ma własnej, to szuka sztucznej inteligencji. Prawda jest taka, że obecna sztuczna "inteligencja", to żadna inteligencja, lecz maszyna do klasyfikacji zdarzeń na podstawie pewnego zbioru zdarzeń z a priori zadaną klasyfikacją. Maszyna po prostu otrzymuje parametry zdarzenia i wyszukuje najbliższego z zaprezentowanych jej wczesniej zbioru (tzw. zbioru uczącego), a następnie zaprezentowanemu aktualnie zdarzeniu przypisuje klasyfikację owego zdarzenia najbliższego mu (w przestrzeni zdarzeń) i to wszystko !!!! Żadnej inteligencji, lecz czysty, zdeterminowany mechanizm.

Portret użytkownika Naukowiec że Środziemia

Bardzo optymistyczny

Bardzo optymistyczny scenariusz. Sztuczna inteligencja, w przeciwieństwie do tej naturalnej (ha ha) może nie mieć naturalnej predylekcja do dobra (eksperyment z Yale).

Skomentuj