Sztuczna inteligencja Google zmierzy się z Lee Sedol, światowym mistrzem w grze Go

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Chad Miller/CC BY-SA 2.0

Założyciel firmy DeepMind wyzwał na pojedynek światowego mistrza w grze planszowej Go, Lee Sedola. Będzie to dość nietypowa rywalizacja - Sedol zmierzy się z zaawansowaną sztuczną inteligencją AlphaGo.

 

DeepMind, koncern należący do korporacji Google, powiadomił niedawno że udało się opracować potężne oprogramowanie, które jest w stanie pokonać najlepszego ludzkiego gracza w tej skomplikowanej grze. Specjaliści odpowiedzialni za powstanie AlphaGo prawdopodobnie osiągną swój cel - ostatnio sztuczna inteligencja stanęła do pojedynku z Fan Huiem, trzykrotnym mistrzem Europy w Go, i wygrała z nim pięć razy z rzędu. Cały pojedynek można zobaczyć na poniższym filmie.

Obecnie trwają przygotowania do wielkiego pojedynku ze światowym mistrzem Lee Sedolem. Założyciel DeepMind powiadomił, że rywalizacja będzie miała miejsce w Korei Południowej w dniach 9-15 marca. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości miliona dolarów.

Należy dodać, że gry Go raczej nie można porównywać do szachów. Jest ona na tyle skomplikowana że komputery po prostu sobie z nią nie radzą. Najlepsze maszyny osiągają siłę średniej klasy amatora, lecz już w przyszłym miesiącu może się to zmienić. Pojedynek odbędzie się 9, 10, 12, 13 i 15 marca. Całość będzie transmitowana na YouTubie.

 

 

Źródło: http://gizmodo.com/google-ai-will-compete-against-go-world-champion-lee-se-1757289813

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj