Szóste masowe wymieranie przyspiesza na naszych oczach

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że jesteśmy obecnie świadkami szóstego masowego wymierania gatunków. Jednak najnowsze badania wskazują, że zjawisko to przyspiesza i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ludzkości.

 

Paul Ehrlich z Uniwersytetu Stanforda jest współautorem badania z 2015 roku, w którym ogłoszono szóste masowe wymieranie gatunków. Dziś dowiadujemy się, że zjawisko to odbywa się na jeszcze większą skalę. Najnowsze wyniki badań wskazują, że działalność człowieka doprowadziła do wymarcia setek gatunków gatunków zwierząt, a kolejne setki znajdują się już na skraju wymarcia. W całym XX wieku wymarły co najmniej 543 gatunki kręgowców lądowych i niemal taka sama liczba gatunków najprawdopodobniej wyginie w ciągu dwóch dekad.

 

Masowe wymieranie gatunków spowodowane jest działalnością człowieka. Wzrost populacji ludzkiej, niszczenie siedlisk dzikich zwierząt, urbanizacja nowych terenów, zanieczyszczenie środowiska i postępujące zmiany klimatyczne to główne zagrożenia, z jakimi zmagają się teraz gatunki zwierząt na całym świecie. Działania jakie ludzkość podejmie w nadchodzących dwóch dekadach może mieć istotne znaczenie dla przetrwania milionów gatunków.

Niestety niewiele wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić. Masowe wymieranie drastycznie przyspiesza. Wymieranie jednych gatunków wpływa na przetrwanie innych. Dotyczy to nie tylko zwierząt, ale także ludzkości. Jeśli wymierające gatunki nie zostaną uratowane, nas też może czekać zagłada.

 

Naukowcy proponują, aby w pierwszej kolejności zakazać handlu dzikimi gatunkami. Ich zdaniem, koronawirus, który wyewoluował u nietoperzy i przeskoczył na ludzi, jest przykładem tego, jak handel dzikimi zwierzętami może zagrać ludziom. Konieczne jest także zwiększenie ochrony gatunków wymierających i środowiska.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj